Właściciele domów śrubują czynsze

Threshold to organizacja, która zapewnia bezpłatne i poufne porady oraz wsparcie najemcom w Republice Irlandii, którzy mają problemy z najmem, pomaga też osobom zagrożonym bezdomnością, ale i wszystkim tym, którzy wchodzą w spory z landlordami.

Obecnie Threshold informuje, że w ostatnich miesiącach znacznie wrosła ilość spraw dotyczących podwyżek czynszu za najem domu lub mieszkania, a pracownicy organizacji dodają, iż wzrost jest gwałtowny.

Wg Threshold coraz większa ilość najemców kwestionuje podwyżki czynszu, z jakimi się spotykają, a o ile nie mają możliwości wyjaśnienia tej sytuacji z właścicielem domu, lub ten odmawia dostosowania podwyżki czynszu do progu obowiązującego np. w Strefie Presji Czynszowej, lub strefie zamieszkania na danym terenie, najemcy zaczynają szukać pomocy i tę w Threshold otrzymują.

Największy wzrost spraw związanych z podwyżkami czynszów odnotowano w ostatnich dwóch miesiącach i od tego czasu stale rośnie ilość przypadków, jaka trafia do Threshold, gdzie najemcy proszą o pomoc i rewizję podwyżki czynszu, a wtedy do akcji wchodzą negocjatorzy. Wśród tych są również prawnicy i radcy prawni, którzy od lat zajmują się prawem mieszkaniowym w Irlandii, ale i przez lata prowadzili wiele spraw, także sądowych, jakie związane były z niewłaściwie pobieranymi opłatami lub zaległościami w opłatach mieszkaniowych.  

Wynajmujący podczas wizyt lub rozmów telefonicznych z Threshold mówią otwarcie, że czynsze już wcześniej były bardzo wysokie, ale obawiają się, że kolejna podwyżka uniemożliwi im kontynuowanie najmu, a w dobie kryzysu kosztów utrzymania, właściwie przestali sobie radzić z wnoszeniem wszystkich opłat związanych z najmem mieszkań. Część lokatorów zgłaszających się do Threshold dodaje, iż kolejna podwyżka czynszu, w ich przypadku oznaczać będzie utratę zdolności najmu, więc będą zmuszeni opuścić wynajmowany lokal i trafią na ulicę.

Najwyższe wzrosty czynszów odnotowywane są w ostatnich kilkudziesięciu dniach poza Strefami Presji Czynszowej, w których podnieść opłatę za najem mieszkania można o 4% rocznie, a właśnie poza strefami czynsze podnosiły się w licznych przypadkach nawet o 60%. Rzadziej, ale to też miało miejsce, właściciel domu chciał podwoić kwotę czynszu, a w tych przypadkach Threshold interweniował natychmiast.

Obecnie w całym kraju Threshold prowadzi kilka tysięcy spraw i próbuje wspierać najemców, a również negocjować w ich imieniu, a co ważne, w wielu przypadkach udało się zablokować podwyżkę czynszu lub ją znacznie obniżyć, gdy wykazano, że właściciel domu dopuszcza się naruszenia prawa lub łamie przepisy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Threshold

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Many countries would
Zmienią się przepi