Zbliża się koniec technologii 3G

Kiedy operatorzy telekomunikacyjni zaczną wycofywać się z technologii 3G, oznaczać to będzie konieczność wymiany lub modernizacji niektórych aparatów komórkowych.

Vodafone z Wielkiej Brytanii zapowiada, że przygotowuje się do wyjścia z technologii 3G i niższych, a jednocześnie pozostaną w użyciu wykorzystujące sygnał sieci 4G oraz 5G. To nie wszystkie nowości, ponieważ są już tworzone zalążki sieci telefonicznych kolejnej generacji, więc 6G, a to ona docelowo działać ma w większości nowoczesnych telefonów komórkowych i jako sygnał nadawczo-odbiorczy.

Vodafone sugeruje, że tak samo stanie się w Irlandii, więc i tutaj przestanie świadczyć usługę przekazu danych 3G, co zwiększy możliwości transferu danych na częstotliwościach 4G i 5G.

Obecnie operatorzy komórkowi i telekomunikacyjni dążą do tego, aby ich sieci obsługiwały najwyższe widma systemów łączności, więc 4G i 5G, ale ostatecznie na rynku telekomunikacyjnym pozostać mają 5G i najnowsza 6G, które charakteryzują się wysoką mocą sygnału.

Niestety dla klientów firm telekomunikacyjnych, wycofanie technologii 3G, nie zmieni map zasięgów na innych systemach, więc nadal niektóre rojony w Wielkiej Brytanii, ale też Irlandii, nie będą miały pokrycia sygnałem, a to oznacza, że wciąż w tzw. czarnych punktach pokrycia, nie będzie sygnału lub będzie on o niskiej mocy.

Użytkownicy sieci 3G, zostaną poinformowani przez swoich operatorów, kiedy sygnał zniknie ostatecznie, a i otrzymają czas, aby dostosować swoje urządzenia do sieci wyższych, co oznacza 4G i 5G. Może to być problemem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wymianę aparatów na nowsze, czyli przystosowanych do innych sygnałów, jednak operatorzy są zdania, iż należy w końcu przejść na najnowocześniejsze systemy przesyłania danych.

Pierwsi powiadomienia o zakończeniu nadawania w sieci 3G otrzymali mieszkańcy Limerick, a jak twierdzą operatorzy działający w Irlandii, niebawem wszyscy użytkownicy tego systemu łączności zaczną otrzymywać powiadomienia, że muszą zmienić technologię odbioru danych.

Na stronach niektórych operatorów sieci komórkowych pojawiają się już informacje, że odchodzić będą od technologii 3G, a i dostępne są terminy, w jakich ta sieć przestanie działać.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Baatcheet Films on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Natalia Potera: To t
Polskie miasta coraz