Zaufanie konsumentów – Badanie B&A – wrzesień 2022

Zaufanie irlandzkich konsumentów nadal spada, co może mieć negatywny wpływ na wydatki ogólne.

Ta fala Barometru Zaufania Konsumentów B&A została przeprowadzona w dniach 8-19 września.

Wraz z trwającym kryzysem kosztów utrzymania zaufanie konsumentów spada z -62 w sierpniu do -79 we wrześniu. Ponad 4 na 5 (84%) badanych przewiduje obecnie, że sytuacja w kraju się pogorszy, co będzie maiło miejsce w nadchodzącym roku, a tylko 1 na 20 respondentów uważa, że ​​kraj będzie w lepszej sytuacji. Tym samym zaufanie konsumentów spadło do najniższego poziomu od czerwca 2020 r.

Chociaż zaufanie jest obecnie na poziomie niskim we wszystkich grupach demograficznych, kobiety i osoby mieszkające poza Dublinem, zalicza się do grupy najbardziej pesymistycznych. Prawdopodobnie wpłynie to na wydatki konsumenckie, a 2 osoby na 3 spodziewają się, że w nadchodzącym roku wydadzą mniej – co z kolei oznacza znaczny spadek w stosunku do poziomu z sierpnia tego roku.

Każde 3 na 5 osób spodziewa się, że ich dochód do dyspozycji (rozporządzalny) będzie niższy w ciągu najbliższych 12 miesięcy z powodu wysokiej inflacji.

Istnieje również obawa przed nadchodzącą recesją, w której wyniku pogorszyły się perspektywy wartości majątku osobistego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: B&A Consumer Confidence Barometer

Zdj: B&A Consumer Confidence Barometer

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Dr Janusz Wdzięcza
Stawki najmu wciąż