Zaleca się dochodzenie w sprawie braku obniżek cen prądu

ESRI uważa, że należy wszcząć dochodzenie w sprawie dostawców prądu pod kątem zachowań antykonkurencyjnych, jeśli ceny detaliczne energii wkrótce nie spadną.

To już kolejna instytucja, która wyraziła swoją opinię w tej sprawie i dotyczy zachowania dostawców energii elektrycznej na irlandzki rynek, a ci do tej pory nie obniżyli cen dla klientów indywidualnych i to pomimo kilkudziesięcioprocentowego spadku cen hurtowych. W raporcie Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI) stwierdza, że trend spadkowy cen energii potwierdzony został również przez spadek cen hurtowych gazu, który najczęściej wykorzystywany jest do produkcji prądu.

W tej sprawie wypowiedział się również poseł Sinn Féin Pearse Doherty, który w swoim liście do Komisji ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU) wezwał ją do „ciągłego, intensywnego i wnikliwego nadzoru nad cenami detalicznymi, a pobieranymi przez przedsiębiorstwa energetyczne w kontekście spadających hurtowych cen energii”.

Ten wniosek jest obecnie omawiany, powiedziała komisarz Aoife MacEvilly z ​​Komisji ds. Regulacji Usług Komunalnych.

W krytycznych słowach o CRU i ESB oraz Departamencie Energii wypowiada się poseł koalicyjny z Fianna Fáil Barry Cowen, który uważa, że to właśnie one przez brak odpowiednich działań, dopuściły do kolosalnego wzrostu cen energii elektrycznej i jest ona obecnie najdroższa w Europie. Poseł Cowen wezwał ministra energii i środowiska Eamona Ryana do natychmiastowego opublikowania zleconego przez siebie raportu na temat bezpieczeństwa energetycznego Irlandii, nad którym, jego zdaniem, lider Partii Zielonych pracował od sześciu miesięcy. Przedstawiciel „FF” powiedział również, że departamenty rządowe i organy regulacyjne „zawiodły konsumentów tak całkowicie, że byłoby lepiej, gdybyśmy pozwolili Brukseli zajmować się kwestiami energetycznymi”.

Suchej nitki na przedsiębiorstwach i całym rynku energetycznym w Irlandii nie pozostawia przewodniczący Irlandzkiego Stowarzyszenia Konsumentów Michael Kilcoyne, który określił go jako „dysfunkcyjny, który nie służy konsumentom”. Kilcoyne dodał, że obecnie przedsiębiorstwa dostarczające prąd, zarabiają krocie, a wszystko dlatego, że ceny hurtowe energii elektrycznej znacznie się obniżyły, a i znacznie tasze są surowce do produkcji prądu.

Na ciekawe stwierdzenie pozwolił sobie Dara Lynott z irlandzkiego stowarzyszenia Electricity Association of Ireland, który jest zdania, że pomimo niedawnego spadku cen gazu, dostawcy w dalszym ciągu ponoszą koszty zabezpieczeń utworzonych kilka miesięcy temu, co jakoby chronić ma ich przed przyszłą zmiennością cen gazu.

Tylko w roku ubiegłym ceny hurtowe prądu obniżyły się o 64%, jednak odbiorcy w Irlandii płacą za niego o 80% więcej, niż wynosi średnia unijna. CRU w swojej publikacji zaznacza, że pomimo spadku hurtowych cen gazu i energii elektrycznej, w kraju szczyty podwyżek obu nośników energii osiągały ok. 500% normy od 2021 roku.

W odpowiedzi na zarzuty o braku działań rządowych wypowiedział się rzecznik ministra Eamona Ryana, który stwierdził, że Departament zatrudnił eksperta, a ten prowadzi niezależny przegląd „okoliczności wymagających wprowadzenia środków nadzwyczajnych w celu zabezpieczenia dostaw energii tej zimy”. Wkrótce, a na podstawie zaleceń eksperta opublikowany ma być Pakiet Bezpieczeństwa Energetycznego, co pozwoli na zachowanie odpowiednich dostaw energii na irlandzki rynek.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Nikola Johnny Mirkovic on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Zarabiamy więcej
Klienci z Cork zrobi