Zakaz eksmisji uregulowany zostanie ustawą

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Sinn Féin nie ustaje w wysiłkach, aby postawić na swoim i uregulować kwestię eksmisji raz na zawsze, czyli ustawowo.

Właśnie największa partia opozycyjna uznała, iż należy zająć się sprawą na poziomie ustawowym i przedstawiła projekt dokumentu z mocą ustawy, który miałby przedłużyć zakaz eksmisji do stycznia, a dzieje się tak, pomimo przegranego w Dáil głosownia w tej sprawie. Co ważne, Sinn Féin powołuje się na przepis rządu, a ich propozycja jest identyczna z projektem rządu, jednak różni się tylko terminem, więc miałaby obowiązywać do końca stycznia 2024 roku.

W projekcie zaznacza się, że właściciele domów mogliby odzyskać swoją wynajmowaną własność, o ile nie będzie ona dalej odnajmowana, a przeznaczona do własnego zamieszkania lub zamieszkania przez członków najbliższej rodziny.

Niestety czasu jest zbyt mało, żeby trafiła pod obrady parlamentu w tym tygodniu, gdyż prowadzone są jeszcze ostatnie prace nad nią, więc raczej nie zacznie obowiązywać przed końcem obecnego moratorium eksmisyjnego, ale wydaje się, że może być prawem jeszcze w przyszłym miesiącu. Jak powiedział rzecznik ds. mieszkalnictwa Sinn Féin Eoin Ó Broin, nie uda się przyspieszyć prac w tej sprawie, ale będzie jej nadany bieg w tych dniach.

Posła Ó Broina zapytano, czy nie ma przekonania, iż to strata czasu, na co wskazuje głosowanie wniosku jego partii o przedłużeniu zakazu eksmisji, jednak odpowiedział:

– Jestem po prostu wiecznym optymistą. Dajemy temu ostatnią szansę i pozwalamy [rządowi] zabrać głos.

Jak wyjaśniał dalej poseł Ó Broin, Biuro Prawne Oireachtas dopiero teraz zezwoliło na włączenie pod obrady pozycji jego partii, więc ustawa może być zgłoszona formalnie w przyszłym tygodniu.

Eoin Ó Broin:

– Pracowałem nad ustawą przez około cztery tygodnie. Przeprowadzenie ustawodawstwa przez Biuro Wniosków i umieszczenie go w porządku obrad, zajmuje dużo czasu. Czy uważam, że to strata czasu? Nie. Wszystko, co mogę zrobić od teraz do 31 marca, zrobię, podobnie jak nasi koledzy, ponieważ ta sprawa jest zbyt poważna.

Poseł Eoin Ó Broin zapowiedział również, że Sinn Féin poprze wniosek Partii Pracy o wotum nieufności dla rządu, który omawiany ma być przez parlament w przyszłym tygodniu.

Eoin Ó Broin:

– Nigdy nie miałem zaufania do tego rządu. Tak często, jak tylko będę miał okazję, będę głosował za wotum nieufności dla tego rządu.

W kręgach parlamentarnych pojawiła się też zakulisowa propozycja, aby wprowadzić na stałe zakaz eksmisji, który obowiązywałby w określonych ramach czasowych i był stosowany corocznie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Fot: CC 2.0 Sinn Féin

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU summit: Poland de
Każde gospodarstwo
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.