Każde gospodarstwo domowe otrzyma pieniądze od ESB?

ESB Networks Ltd rozważać ma, czy po osiągnięciu rekordowych i nieplanowanych zysków, przestać być postrzegane, jako firma, która działa wyłącznie z chęci zysku.

Tak właśnie narodziła się propozycja, aby część z rekordowych zysków w wysokości 850 mln €, przekazać na rzecz każdego z gospodarstw domowych w Irlandii, jako wsparcie energetyczne. Odbywać ma się to w formie, jaką wcześniej zastosował rząd, więc tzw. darmowego kredytu energetycznego, czyli rozliczenie miałoby formę bezgotówkową, a byłoby zapisem księgowym.

Niezależnie od formy, pieniądze z ESB pojawiłyby się na kontach zakładów energetycznych, a zapisane na indywidualnych rachunkach odbiorców prądu.

Informacja nie została jeszcze formalnie potwierdzona przez ESB, ponieważ do prasy przedostają się szczątkowe informacje, ale w ostatnich dniach przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, a takim jest ESB, spotkało się z falą krytyki, iż żeruje na mieszkańcach kraju, którzy nie radzą sobie z opłaceniem rachunków za prąd. Firma osiąga natomiast kolosalne zyski, co wskazuje, iż ceny mogą być podnoszone sztucznie, a przynajmniej takie są opinie społeczne.

ESB tłumaczyło, że zysk wynika wyłącznie z ruchów cenowych na rynkach hurtowych, więc powstał trochę bez winy i zaangażowania ESB. W to tłumaczenie uwierzyło niewiele osób i media społecznościowe dały wyraz słowom przedstawicieli ESB Networks Ltd, co może mieć skutek podzielenia się zyskami z odbiorcami prądu w Irlandii.

Nie należy jednak przykładać do całej sprawy zbyt dużej wagi, bo o ile pieniądze trafią na konta energetyczne odbiorców prądu, to może to być kwota 50 €, więc raczej niewielka.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Dimitri Karastelev on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zakaz eksmisji uregu
Szkoła Éamon de Va