Żadnej pomocy przed budżetem

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Taoiseach Micheál Martin wypowiedział się w miniony weekend w kwestiach dotyczących prawdopodobnej reakcji rządu na naciski, aby skierować natychmiastową pomoc dla ludzi, którzy walczą z kryzysem kosztów.

Ze słów premiera nie wynika jednak, że mieszkańcy Irlandii mogą spodziewać się jakiegoś istotnego wsparcia przed opublikowaniem budżetu, więc do połowy października gabinet nie zrobi właściwie nic, by obniżyć koszty życia na wyspie. Micheál Martin zaznaczył jednak, iż te wprowadzone zostaną tuż po publikacji budżetu, czyli zacznie się on realizować jeszcze tej jesieni, nie zaś zgodnie z jego przeznaczeniem, więc od początku przyszłego roku.

Na jakąś formę wsparcia można liczyć przed publikacją budżetu, głównie w zakresie kosztów energetycznych, ujawnił Martin, a jego słowa były reakcją na falę weekendowych protestów.

Premier odrzucił też informacje, jakie pojawiły się w przestrzeni medialnej, że już w lipcu lub sierpniu rząd może wprowadzić, lub przynajmniej ogłosić specjalne środki budżetowe, które staną się wsparciem dla społeczeństwa. Pojawi się jednak i będzie to zgodnie z planem oraz tradycją, letnie oświadczenie o stanie gospodarki kraju.

Micheál Martin:

– Nie widzę możliwości, żeby coś zaczęło obowiązywać po ogłoszeniu letniego oświadczenia ekonomicznego. Nie możemy tego kryzysu ścigać z miesiąca na miesiąc. Ale to, co robimy w budżecie, miałoby natychmiastowe zastosowanie.

Premier Martin zaznaczył jednocześnie, iż on i jego gabinet, świadomy jest stale pogarszającej się sytuacji ekonomicznej mieszkańców Irlandii, ale podkreślił również, że sytuacja może się jeszcze, i to znacznie pogorszyć zimą, co może być spowodowane ograniczeniem dostaw nośników energii z Rosji.

Micheál Martin:

Jestem bardzo świadomy, że zima będzie trudna z energetycznego punktu widzenia.

Taoiseach wyjaśnił, iż środki w budżecie, jakie pojawią się w ramach walki z kryzysem i wsparciem dla społeczeństwa, będą trwałe i kompleksowo zajmą się sytuacją kryzysu. Wg premiera kolejny budżet stanie się „budżetem kosztów utrzymania”, więc główny nacisk położony zostanie na zmniejszenie obciążeń finansowych, jakie są obecnie obserwowane. Budżet na 2023 rok będzie również kontynuacją dotychczasowej polityki rządu, która ukierunkowane jest na rozwój gospodarczy.

Premier Martin odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak ocenia wypowiedź prezydenta Michaela D. Higginsa w kwestii kryzysu mieszkaniowego, a stwierdził jedynie, iż ma bardzo dobre relacje z głową państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin psuje sto
Premier krytycznie o

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!