Za dużo niejasności

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W Irlandii wciąż toczy się dyskusja na temat zjednoczenia wyspy, chociaż obecnie przyćmiona dosyć istotnie budżetem, ale nie można powiedzieć, aby cała sprawa ucichła.

Ważne jest jednak to, że w 3Arena, gdzie odbywa się specjalna konferencja, poświęcona zjednoczeniu Irlandii, a więcej mówi się o samym zjednoczeniu, niż o innych sprawach, które mogą wpływać na proces połączenia.

Wiele pytań, jakie są stawiane, skrzętnie pomija się w odpowiedziach mówców, a i część tematów omawianych jest pobieżnie, co może sugerować, że idziemy w kierunku zjednoczenia, ale jak ono będzie wyglądać, to dopiero się okaże, kiedy się zacznie.

Unika się też trudnych pytań, bo te padające w dyskusji, są raczej podstawowymi, nie zagłębiają się w potencjalne problemy procesu zjednoczenia, a i nie dają pełnego obrazu, jaki może pojawić się po np. referendum zjednoczeniowym. Temat traktuje się obecnie bardzo ogólnikowo, dąży się do przekonania największej z możliwej ilości mieszkańców wyspy osób, aby te zagłosowały za połączeniem obu Irlandii.

W całej sytuacji nie daje się jednak wielu przykładów, jak samo zjednoczenie ma wyglądać, jak będzie wyglądać po oficjalnym połączeniu, ani jak przedstawiać się będzie stan państwowej, połączonej już wtedy kasy.

To właśnie jeden z tematów, czyli pieniądze, a z cudem właściwie graniczy, aby znaleźć informacje o możliwym stanie finansów wyspy po zjednoczeniu. To trochę polityczne tabu, chociaż Sinn Féin, jako promotor całego procesu pełnego uniezależnienia wyspy Irlandii od Wielkiej Brytanii, ma jakoby rozwiązania, a przedstawi je w odpowiednim czasie.

*

Prywatnie obawiam się, że ich rozwiązania dla zjednoczonego Skarbu Państwa będą wyglądać, jak alternatywny budżet dla Republiki, więc koncentrować się na przedstawieniu możliwości dodatkowego przekazywania pieniędzy, nie zaś na źródłach pozyskiwania gotówki, która potrzebna będzie do prawidłowego funkcjonowania Wielkiej Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/sarahrichterart-1546275/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3084651″>Sarah Richter</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3084651″>Pixabay</a>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Oczekuje się znaczn
EBC dokręci procent

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!