Wzrost ilości kradzieży i włamań

Irlandzka policja uważa, że to kryzys kosztów utrzymania odpowiedzialny jest za wzrost włamań i kradzieży, jaki się ostatnio notuje.

Wysoki poziom inflacji prowadzi do problemów finansowych wielu osób, co można łączyć ze wzrostem kradzieży, powiedział komisarz An Garda Síochána Drew Harris. Widać to przede wszystkim w sekcji kradzieży sklepowych, dodał szef Gardy, co ma miejsce od kwietnia ubiegłego roku. Jak dodał komisarz Harris, w najbliższym okresie można spodziewać się kolejnego wzrostu kradzieży i włamań i to w równym stopniu do obiektów przemysłowych, jak i domów prywatnych, co obserwowane jest od lat w okresie przedświątecznym.

W reakcji na takie sytuacje Garda postanowiła zwiększyć ilość patroli w miejscach newralgicznych, a patrole piesze, częściej pojawiać się będzie w centrach handlowych.

Omawiając dane o przestępczości, komisarz Harris powiedział, iż wraz ze wzrostem kosztów utrzymania, zaczęły wzrastać też policyjne statystyki dotyczące drobnych przestępstw, a widać to wyraźnie w okresie ostatniego roku, gdy przestępczość przeciwko mieniu podniosła się o 35% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. O 40% wzrosły kradzieże sklepowe, a inne o 61% i obie kategorie znajdują się obecnie w czołówce przestępstw, jakie odnotowuje w całym kraju Garda.

Podobne dane opublikował Central Statistics Office, który mówi o 9048 kradzieżach od kwietnia do czerwca, a dane te pochodzą z hrabstwa Dublin. W tym samym okresie w hrabstwie Cork dokonano 1361 kradzieży, a w Limerick 1031.

Nie jest lepiej w innych kategoriach przestępstw, powiedział komisarz Drew Harris, bo statystyki policji pokazują, iż większość wskaźników wróciła do poziomów sprzed pandemii, a niektóre z nich są znacznie częściej spotykane, niż było to jeszcze w 2019 roku. Włamania liczone ogółem są obecnie w statystykach poniżej poziomów sprzed pandemii, ale o 17% przekroczone zostały wskaźniki włamań do mieszkań.

Garda spodziewa się też, iż w najbliższych miesiącach, zjawisko może jeszcze przybierać na sile, więc wzywa też mieszkańców kraju, aby wykazali się wzmożoną czujnością. Policjanci dodają, że zintensyfikują swoje działania w ramach prowadzonej od 2015 roku operacji Thor, a to ona wymierzona jest w gangi przestępcze i złodziei.

Część działań policji prowadzona będzie jako środki prewencyjne, co zapobiegać ma popełnianiu przestępstw, a i prosi się lokalne społeczności, aby zgłaszać funkcjonariuszom każde podejrzane zachowania, jakie mają miejsce na osiedlach i w pobliżu domostw. To pomoże policjantom kierować siły w miejsca, gdzie są one najbardziej potrzebne, a jednocześni chronić będzie się w ten sposób mienie prywatne. Policja zapowiada również, że wkrótce zintensyfikuje patrolowanie okolic zamieszkania, aby poprze zwiększoną widoczność, działać odstraszająco.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Max997

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish president at
Wybaczyć „or” n