Wzrastają kwoty zwrotów podatkowych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W ostatnim roku podatkowym średnia kwota zwrotu z Revenue podniosła się do prawie 1900 €, co jest wynikiem kryzysu i wcześniej pandemii koronawirusa.

Niższe wpływy z podatków dochodowych także są już widoczne, a jak zaznacza się w ankiecie podatkowej Taxback.com, to mężczyźni są bardziej aktywni w ubieganiu się o zwrot pieniędzy niż kobiety i wykazują wyższe kwoty zwrotów. W ostatnich latach średni zwrot podatku wzrósł o ponad 700 euro i wynosi obecnie 1888 euro.

Ostatnie dane uzyskane przez posłów, a wynikające z parlamentarnych pytań składanych przez rzecznika ds. finansów Sinn Féin Pearse Doherty’ego wykazały, że setki tysięcy podatników nadpłaciło podatek. Dane pokazały, że podatki nadpłacone zostały przez ok. 450 000 płatników od 2019 do 2021 roku.

Taxback.com podał, że od końca 2020 r. do końca 2021 r. średni zwrot, o który ubiegali się klienci tej firmy, wyniósł 1880 euro i był to wzrost z 1076 euro w latach poprzednich. Stwierdzono również, że zwrot podatku z tytułu kosztów leczenia jest najczęstszą ulgą, o jaką ubiegano się w zeszłym roku podatkowym. Średni zwrot dla mężczyzn w zeszłym roku wyniósł 490 euro, w porównaniu z 470 euro dla kobiet.

Dyrektor naczelny Taxback.com Joanne Murphy powiedziała:

– Chociaż jesteśmy dopiero w połowie roku 2022 r., odnotowano już rekordowy poziom inflacji, który podskoczył do 40-letniego maksimum i mocno uderzył w kieszenie irlandzkich gospodarstw domowych. Większość z nas stara się teraz zacisnąć pasa w taki czy inny sposób, a jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni dowiadujemy się, że ponad 450 000 osób nadpłaciło łącznie 300 mln euro podatku dochodowego do 2021 r. Wracając do ostatniego roku, w którym podatnicy nadal mogą ubiegać się o zwroty nadpłaconych podatków, dane Revenue ujawniają, że od 2019 r. nadpłacono około 620 mln euro. Oprócz kosztów leczenia, pozycje wydatków, o które ludzie się zwracają, obejmują czesne, wydatki ryczałtowe i ulgę związaną z pracą w domu. W rzeczywistości nie jesteśmy zbyt natarczywi, jeśli chodzi o ubieganie się o należne ulgi i zwroty – co jest dla niektórych związane ze wstydem, chociaż wiele gospodarstw domowych w całym kraju może skorzystać z tego dodatkowego zastrzyku gotówki. W rzeczywistości jest to bardzo proste i wymaga jedynie niewielkich przygotowań w zakresie przechowywania paragonów lub skonsultowania się z lekarzem GP, lub dentystą itp., aby uzyskać rachunki, których nie masz.

Pani Murphy zachęca też wszystkich do dokładniejszego oszacowania swojego dobrostanu finansowego i upewnienia się, że nie przepłacają podczas rozliczeń podatkowych.

Revenue pisze do podatników, którzy mogli nadpłacić lub niedopłacić podatku w latach poprzednich i zaprasza ich do składania deklaracji w celu skontrolowania ich sytuacji podatkowej. W ciągu ostatniego miesiąca Urząd Skarbowy wysłał informacje o możliwości ubiegania się o ulgi i zwroty do ponad 50 000 płatników PAYE, co też wskazuje, że część osób nie ma wiedzy, iż zwroty im się należą.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja w Europie W
Mieszkańcy Irlandii

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!