W tym roku polski eksport żywności może być lepszy niż w 2021

Polski eksport żywności w 2022 r. może być lepszy niż w roku poprzednim – ocenił w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dodał, że to ważne, gdyż na Ukrainie będą niższe plony.

Szef resortu rolnictwa, pytany w niedzielnej w TVP1 o bezpieczeństwo żywnościowe Polski, mówił, że „jest ono szczególnie ważne, bo na Ukrainie będą niższe plony”. Dodał, że wskazuje na to ukraiński minister rolnictwa. „Polscy rolnicy powinni zapełniać lukę po braku żywności z Ukrainy” – stwierdził.

Wicepremier zaznaczył, że Polska jest „bardzo znaczącym producentem i eksporterem żywności w UE” (…) „nasz kraj zajmuje 2. lub 3. miejsce w Europie w zależności od rodzaju produktu”.

„Eksport żywności za 2021 r. osiągnął wartość blisko 40 mld euro” – przypomniał. Jak ocenił Kowalczyk, tegoroczny eksport może być „jeszcze lepszy”.

Polska żywość jest ceniona za granicą

Jak mówił minister rolnictwa, polska żywość jest ceniona za granicą. „Polscy rolnicy produkują duże ilości dobrej, bezpiecznej żywności. To pokazuje z roku na rok rosnący o kilkanaście procent eksport” – powiedział.

Dodał, że świadczy to też o poziomie naszego rolnictwa i naszym bezpieczeństwie żywnościowym. „Mamy nadwyżkę produkcji, a więc możemy się czuć bezpiecznie żywnościowo” – zapewnił wicepremier Kowalczyk.

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. wyniosła 30,3 mld euro (140 mld zł). Była ona o blisko 27 proc. większa niż przed rokiem.

Krajowi przedsiębiorcy sprzedawali produkty rolno-spożywcze przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej. Wywóz żywności do krajów UE-27 był o 30 proc. większy niż przed rokiem, jego wartość wyniosła 22,4 mld euro. Stanowiło to ponad 74 proc. przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

Głównym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy. Eksport do tego kraju wyniósł 7,5 mld euro, o 26 proc. więcej niż przed rokiem. Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Niderlandy (2,1 mld euro, wzrost o 45 proc.), Francja (1,9 mld euro, wzrost o 32 proc.), Włochy (1,5 mld euro, wzrost o 16 proc.) i Czechy (1,3 mld euro, wzrost o 32 proc.).

Z kolei do państw pozaunijnych w pierwszych ośmiu miesiącach br. wyeksportowano z Polski żywność o wartości 7,8 mld euro, o 19 proc. większej niż w porównywalnym okresie ub. r. Największymi pozaunijnymi odbiorcami artykułów rolno-spożywczych była Wielka Brytania (przychody na poziomie 2,4 mld euro, wzrost o 28 proc.), Ukraina (615 mln euro), Arabia Saudyjska (339 mln euro, spadek o 11 proc.). Eksport żywności do Rosji wyniósł 337 mln euro i był o 20 proc. mniejszy niż przed rokiem. 

Źr: Dlahandlu.pl 

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Bartosz Jasiński: 5
Zidentyfikowano jedn