W ostatnim roku wzrost płac był znacznie szybszy

W całej strefie euro i w Wielkiej Brytanii płace rosły znacznie szybciej, niż miało to miejsce w poprzednich okresach, ale co należy podkreślić, najszybciej rosły płace nowych pracowników.

W nowych ogłoszeniach o pracę w strefie euro płace były wyższe w ostatnich 12 miesiącach o średnio 5%, a raport Banku Centralnego oraz Indeed pokazuje, że wzrost płac znacznie przyspieszył, aby nadążyć za inflacją. Płace najszybciej rosły od wiosny do początków jesieni, ale obecnie widać już wyhamowanie tego trendu, więc o ile jeszcze cały czas można liczyć na wyższe wynagrodzenie, to wyższe płace nie są już tak chętnie proponowane.

W Irlandii płace wzrosły średnio o 4,7%, natomiast w Wielkiej Brytanii o 6,2%, a w Niemczech było to 7,1%. Podobnymi wzrostami wynagrodzeń mogą chwalić się Francuzi, bo oni zarabiają obecnie 5% więcej, Włosi o 4,2% więcej, Holendrzy o 4% więcej, a Hiszpanie o 3,5% więcej.

Raport pokazał też, że płace w strefie euro zaczęły się już stabilizować, a ich poziom jest obecnie historycznie wysoki, chociaż w niektórych państwach notuje się obecnie spadki wysokości wynagrodzeń. Widać też zmieniający się kierunek w zatrudnianiu nowych pracowników i decyzja poprzedzona jest oceną rentowności przedsiębiorstwa, ale i możliwościami produkcyjnymi.

Dane o płacach w strefie euro zgodne są z ocenami, jakie wcześniej prezentowały krajowe Banki Centralne, a i oczekują, że płace zostaną wkrótce ustabilizowane na tyle, iż przestaną rosnąć z taką intensywnością, jak miało to miejsce w tym roku.

Z dużym wzrostem płac mieli się w tym roku zetknąć przedstawiciele zawodów związanych z utrzymaniem porządku, usługami społecznymi i socjalnymi, przygotowaniem posiłków oraz kierowcy, doradcy klienta, pracownicy magazynowi, handlu detalicznego, opieki nad dziećmi oraz instalatorzy i konserwatorzy.

Na rynku ofert pracy również mamy pewne zmiany, bo pojawia się na tym rynku coraz mniej propozycji zatrudnienia, a i mówi się, że taka tendencja obserwowana będzie przynajmniej do wiosny, ale będzie to uzależnione od sytuacji ekonomicznej w Europie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ibrahim Boran on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wybaczyć „or” n
Seks i wyłączenie