Używane samochody są znacznie droższe

Tempo wzrostu cen używanych samochodów spada, jednak są one obecnie znacznie droższe, niż było to przed pandemią.

Dane pochodzące z DoneDeal wskazują, że samochody używane zdrożały w stosunku do cen obowiązujących przed pandemią o 79%, a roczna stopa inflacji w II kwartale wyniosła w ujęciu rok do roku 10,7%. To spadek z 26,6% w porównaniu do danych z analogicznego okresu w roku ubiegłym, a wskaźnik roczny wzrostu jest obecnie najniższy od I kwartału 2020 roku.

Przed pandemią średnia roczna stopa inflacji aut używanych wynosiła 2,7%.

Na spowolnienie wzrostów cen aut używanych wpływa przede wszystkim ich wyższa dostępność na rynku, a i stabilizacja dostaw aut nowych, co wpłynęło na spowolnienie wzrostów, a i tak samo wyglądają perspektywy, więc samochody używane będą drożeć, ale już teraz znacznie wolniej.

Znacząco spadł też import samochodów używanych z Wielkiej Brytanii, więc jest on obecnie na poziomie 28,8%, co wyraźnie kontrastuje z danymi za 2020 rok, kiedy import samochodów używanych wynosił 93,6%. W ujęciu ogólnym import samochodów używanych do Irlandii spadł o ponad 52%, a niższe zainteresowanie takimi samochodami wyraźnie widoczne było już w I kwartale tego roku.

Na rynku wtórnym można było znaleźć w pierwszym kwartale roku ok. 1500 ofert na używane samochody elektryczne, a w II kwartale tego roku było ich ponad 1700. W tym przypadku ceny auty elektrycznych spadły w II kwartale roku o 4,7%, co jest najwyższym spadkiem od ponad 3 lat.

Bogdan Feręc

Źr: SIMI / DoneDeal

Photo Sheils Motor Group

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Odcięcia prądu i g
Wielu mieszkańców