Odcięcia prądu i gazu są w trendzie rosnącym

Jak podaje Commission for Regulation of Utilities w roku ubiegłym znacznie częściej dochodziło do odcięć prądu i gazu dla odbiorców indywidualnych, a powodem był brak płatności na rzecz dostawców.

W 2022 roku, jak wynika z raportu CRU, prawie 3500 osób doczekało się odcięcia im prądu lub gazu, co oznacza wzrost o 173% w 2022 roku, a w porównaniu z rokiem 2021, ilość odłączeń podniosła się o 97%. Wzrost wynika przede wszystkim z zakończenia okresu ochronnego na odłączenia, który obowiązywał od stycznia do czerwca ub. roku, a ilość odłączeń jest wciąż niższa, niż ta obserwowane przed pandemią Covid-19.

Na koniec ubiegłego roku ponad 20% odbiorców gazu zalegało z płatnościami, co oznacza wzrost o 13% rok wcześniej, podczas gdy niespełna 11% odbiorców energii elektrycznej zalegało z płatnościami, co oznacza spadek z 13% w 2021 roku.

Według CRU średni wzrost cen dla odbiorców krajowych wyniósł 76% dla energii elektrycznej i 100% dla gazu w standardowym planie cenowym w latach 2021-2022.

16% klientów energii elektrycznej zmieniło dostawcę w roku ubiegłym, aby znaleźć lepszą stawkę, podczas gdy 17% odbiorców gazu zmieniło dostawcę.

Tymczasem 21% klientów energii elektrycznej i gazu renegocjowało swoje umowy z obecnym dostawcą, co oznacza wzrost odpowiednio o 50% i 20% w porównaniu z 2021 r. w przypadku energii elektrycznej i gazu.

Bogdan Feręc

Źr: CRU

Photo by Nikola Johnny Mirkovic on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja w czerwcu s
Używane samochody s