Uchodźcy z Ukrainy nie mogą odrzucać ofert zakwaterowania

Irlandzki rząd podjął kilka istotnych dla uchodźców wojennych z Ukrainy decyzji, a te weszły  w życie właśnie dzisiaj.

Część z nich dotyczy osób, które przyjmują pod swój dach ukraińskich uchodźców, bo za udzielenie schronienia otrzymają teraz rekompensatę w kwocie 800 € miesięcznie. Jak twierdzą źródła gabinetowe, pomoże to w znajdowaniu zakwaterowania dla Ukraińców, a jednocześnie stanie się impulsem do uwalniania mieszkań studenckich, pokoi hotelowych oraz pensjonatów.

Rząd zadecydował również, że uchodźcom wojennym z Ukrainy, będzie teraz przedstawiana jedna oferta zakwaterowania, więc wyznaczone będzie miejsce zamieszkania, a jeżeli propozycja zostanie odrzucona, innej nie będzie. Ma to dotyczyć zarówno osób, które przybędą w przyszłości do Irlandii, jak i tych Ukraińców, którzy obecnie zakwaterowani są w hotelach, pensjonatach i akademikach.

Oferty zakwaterowania mają być jednak dostosowywane do potrzeb, ale zaznaczono, że nie będzie to z całą pewnością wymagany prawem standard krajowy.

Służby państwowe zidentyfikowały już i przygotowują do zamieszkania przez ukraińskich uchodźców 2850 jednostek mieszkalnych, a w pierwszych miesiącach przyszłego roku pojawić się mają pierwsze domy modułowe, które przeznaczone zostaną na zakwaterowanie Ukraińców. Część z uchodźców może otrzymać propozycję zakwaterowania na terenach wiejskich, jednak i w tym przypadku oceniona zostanie zdolność do przemieszczania się i status rodzinny.

Już wcześniej podjęto próby zakwaterowania Ukraińców na obszarach uznawanych za wiejskie, jednak wiele z domów, jakie zostały zgłoszone przez ich właścicieli, nie nadawało się do umieszczenia w nich rodzin z dziećmi lub innych osób i zostały odrzucone.

Departament Mieszkalnictwa wciąż apeluje jednak do mieszkańców Irlandii, którzy są właścicielami domów, niezależnie od ich położenia, aby zgłaszać się do władz lokalnych, a te poddadzą ocenie możliwość zakwaterowania w nich ukraińskich uchodźców.

Jak powiedział premier Micheál Martin, rząd nieustannie pracuje nad rozwiązaniem problemu zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy, a i stara się zapewnić im mieszkania, chociaż jest to już teraz „poważnym wyzwaniem”. Martin zapewnił, że działania w zakresie zakwaterowania Ukraińców, mają też na celu uwolnienie lokali z rynku najmu komercyjnego, co zwiększy pulę mieszkań dla studentów i osób poszukujących mieszkań do wynajęcia.

Micheál Martin:

– Potrzebujemy większej pojemności, wierzę, że możemy stworzyć tę dodatkową pojemność, chociaż pozostanie to bardzo trudne, co do tego nie ma wątpliwości.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Matt Palmer on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Recesja w UE jest pr
Garda odnalazła cia