Tygodniowa emerytura w kwocie 315 €

Już wkrótce rząd rozpocznie zapowiadaną od lat głęboką zmianę w ramach zmiany systemu emerytalnego w Irlandii, a następstwem tego może być tygodniowa wypłata emerytalna w wysokości 315 €, o ile mówimy o stawkach, jakie obowiązują obecnie.

Jest jednak pewien haczyk i dotyczyć to będzie osób, które pracować będą do 70 roku życia, jednak i inne osoby pracujące dłużej, niż wynosi obecny standard, otrzymywać będą wyższe świadczenia, a te będą opierać się na pięciu stawkach. W propozycji zmian zawarto projekt, który mówi, że praca wydłużona o jeden rok, czyli opóźnienie przejścia na emeryturę o każde 12 miesięcy, przyniesie dochód wyższy o 5%.

Osoby przechodzące na emeryturę w wieku 66 lat otrzymają po reformie systemu emerytalnego kwotę 253 € tygodniowo, a w wieku 70 lat kwotę 315 €. Będzie to też realizacja postulatów wielu środowisk społecznych i politycznych, więc wiek emerytalny pozostanie w Irlandii bez zmian, czyli 66-latkowie wciąż przechodzić będą mogli w stan zawodowego spoczynku. Rozwiązany zostanie w ten sposób impas polityczny, jaki niedawno wywołany został zapowiedziami opozycji, a ta w swoich programach zawarła kwestie emerytalne, w których postuluje m.in. utrzymanie wieku emerytalnego na dotychczasowym poziomie.

Idąc dalej w wyliczeniach osoba przechodząca na emeryturę w wieku 67 lat, otrzymałaby obecnie emeryturę państwową w wysokości 266 €, a o rok starsza w wysokości 281 € tygodniowo. 69-latek dostanie po zmianie 297 €, a osoba 70-letnia 315 € i będzie to najwyższa możliwa stawka dla świadczenia emerytalnego w Irlandii.

Informacje te przedstawi dzisiaj oficjalnie, ale też nakreśli inne zmiany w programie emerytalnym minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, która od miesięcy przygotowywała się do tej publikacji.

To jednak tylko propozycje, co mówi się w zaciszu koalicyjnych gabinetów, bo już teraz dochodzą do nas głosy, że tygodniowe stawki emerytur będą raczej wyższe, a wynikać będą głównie z chęci urealnienia wysokości emerytur w kraju.

Obecni emeryci mogą też spodziewać się, że już w przyszłorocznym budżecie otrzymają nieco więcej, gdyż rząd planuje podniesienie tego świadczenia o 10 €, a nie jak bywało to wcześniej o 5 €.

Wracając jednak do przyszłości świadczeń emerytalnych, te zaczną swój żywot od 2024 roku, co zapowiada resort Heather Humphreys, a i wtedy zaczną obowiązywać inne zmiany w systemie emerytalnym w Irlandii. Wzrosną stawki PRSI, potencjalnie utworzony zostanie automatyczny emerytalny fundusz oszczędnościowy, na który trafiać będzie część płatności PRSI, a i zapowiada się, że wprowadzony zostanie zakaz obowiązku emerytalnego, czyli będzie można pracować nawet w wieku 100 lat, o ile ktoś będzie miał taką ochotę i czuł się na siłach.

Podczas wprowadzania nowego systemu emerytalnego w Irlandii, pojawi się też emerytura przejściowa, a ta łączyć będzie stary i nowy system, by osoby przechodzące w stan spoczynku zawodowego w okresie wprowadzania całej reformy, nie czuły się pokrzywdzone.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/pasja1000-6355831/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4549666″>💙♡🌼♡💙 Julita 💙♡🌼♡💙</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4549666″>Pixabay</a>

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Over 400,000 Ukraini
Płaca wystarczając