Truss musi wyrzucić spuściznę wstydu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Poseł Sinn Féin John Finucane wezwał brytyjską premier Liz Truss do wyrzucenia na śmietnik spuścizny „wstydu” torysów i to bez dalszej zwłoki. 

Przemawiając podczas demonstracji Time for Truth w Belfaście, w której wzięły udział tysiące osób, deputowany z North Belfast powiedział: 

– Wprowadzenie ustawy o dziedziczeniu jest dowodem na to, że rząd brytyjski ma dużo, dużo więcej do ukrycia i zatuszowania w związku z brudną wojną w Irlandii. Ci, którzy chcą wprowadzić formalną amnestię dla swoich żołnierzy i agentów; Ci, którzy chcą zablokować prawa rodzin do należytego procesu prawnego. Ci, którzy chcą uniemożliwić rodzinom wszczęcie postępowania cywilnego, dochodzenie, mają wiele do ukrycia. Te działania są celowo okrutne i pokazują, że rząd brytyjski nie dba o życie naszych bliskich, nie dba o rządy prawa, prawdę czy sprawiedliwość. I to, że formułują te przepisy w języku pojednania, jest naprawdę haniebne. Musimy być uczciwi. Ta ustawa to kolejny policzek dla ofiar. Jest to cena za dostarczenie manifestu torysów, który stawia żądania brytyjskiego wojska przed prawami ofiar. Ta ustawa o dziedziczeniu ma na celu zapewnienie amnestii dla brytyjskich sił państwowych i odmówienie rodzinom ich podstawowych praw do dochodzenia prawdy, niezależnego śledztwa oraz prowadzenia działań cywilnych. Jest to ingerencja polityczna najgorszego rodzaju w podstawowe procesy prawne, która będzie miała daleko idące konsekwencje dla poziomu zaufania do rządów prawa i wymiaru sprawiedliwości. Tym propozycjom spuścizny sprzeciwia się nie tylko Sinn Féin, ale także rząd irlandzki, wszystkie partie polityczne w Irlandii, minister sprawiedliwości Naomi Long, grupy ofiar, rodziny i kościoły. Więc miejmy jasność, że ta ustawa jest niewykonalna, nie zostanie wydana dla ofiar i ocalałych, jest sprzeczna z Porozumieniem Wielkopiątkowym i jest niezgodna z zobowiązaniami wynikającymi z Artykułu 2. Jednak jest to cena, jaką trzeba zapłacić za ochronę tych z Downing Street, którzy znają rozmiary zmowy i morderstwa państwowego, ponieważ zaplanowali to ich poprzednicy. Liz Truss musi usłyszeć, że nie pozwolimy, aby nasze prawa były wybierane lub sprzedawane przez jakikolwiek brytyjski rząd. Musi bez dalszej zwłoki wyrzucić to wadliwe prawodawstwo.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii buduje si
Państwo musi być d

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!