To już praktycznie przesądzone

Departament Sprawiedliwości nie spodziewa się, że cokolwiek stanie na przeszkodzie wprowadzenia ustawy o kamerach osobistych dla funkcjonariuszy Gardy.

Oznacza to, że ustawa przyjęta wcześniej przez rząd, przechodzi obecnie całą procedurę legislacyjną bez przeszkód, czyli parlament nie wnosi do niej istotnych uwag. Tym samym droga do przegłosowania jest właściwie otwarta i po przyjęciu jej przez posłów, senatorów i po podpisaniu przez prezydenta Michael Daniela Higginsa, wejdzie w życie.

Wtedy funkcjonariusze An Garda Síochána, którzy pracują na pierwszej linii, czyli patrolują miasta, miasteczka i wsie, zarówno piesi, jak i zmotoryzowani, ale także służby drogowej, wyposażani będą w kamery osobiste.

Kamery na mundurach irlandzkich policjantów mają być pomocne w przynajmniej dwóch kwestiach, więc będą rejestrować interwencje, jakie podejmowane są przez funkcjonariuszy, a włączane będą wyłącznie podczas pracy operacyjnej i pomagać w ustaleniu przebiegu zdarzenia oraz poprawności podejmowanych przez policjantów kroków. Wielokrotnie zdarzało się również, że policjanci mieli problemy z udokumentowaniem zajść, a świadkowie w wieloraki sposób opisywali wydarzenia, więc sądy miały problemy z ustaleniem faktów. Ma się też w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo policjantów patrolujących Irlandię, bo i ataków na nich zdarza się w ostatnich latach coraz więcej, a trudno wtedy było o konkretne oraz spójne relacje.

O wprowadzenie kamer osobistych postulowały od wielu lat centrale związkowe reprezentujące funkcjonariuszy Gardy, a decyzja minister sprawiedliwości Helen McEntee, przyjęta została z dużym zadowoleniem. Jeszcze więcej uśmiechu na twarzach policjantów pojawiło się, gdy nowe przepisy o kamerach osobistych przyjęte zostały przez rząd, a następnie skierowane do prac parlamentarnych.

Kamery dla policjantów pojawią się na ich mundurach policjantów z Gardy w 2023 roku, co jest już informacją potwierdzoną, a cały projekt kosztować ma budżet państwa ok. 3 milionów euro.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 freiheitsfoo

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zapowiada się kolej
W sklepach zaczął