To już 100 ofiar śmiertelnych na irlandzkich drogach

We wtorek ilość śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Irlandii sięgnęła stu osób, poinformował Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Obecnie w niektórych hrabstwach ilość ofiar śmiertelnych przekroczyła już tę z całego ubiegłego roku, co jest głęboko niepokojące, mówią władze RSA. Do apelu o bezpieczną jazdę, jaki do kierowców wystosował Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, dołączył nowo mianowany minister stanu w Departamencie Transportu James Lawless, który jest zdania, że „trzeba zrobić znacznie więcej”, w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Wiceminister Lawless uważa, że powinno się zwiększyć nacisk na kierowców, którzy mają być lepiej edukowani w kwestiach poruszania się po drogach publicznych, ale też stosować należy z pełną surowością kary, jakie przewidziane są w Kodeksie Drogowym. James Lawless powiedział, że tylko takie podejście zwiększy bezpieczeństwo użytkowników samochodów, o ile Irlandia chce poważnie zająć się tym nabrzmiewającym problemem.

Wśród 100 ofiar śmiertelnych, jakie zanotowano od początku roku, znalazło się 20 pieszych, 38 kierowców, 22 pasażerów, 2 użytkowników hulajnóg elektrycznych, 12 motocyklistów i 6 rowerzystów.

Wiceminister Lawless powiedział także, iż kierowcy muszą wrócić do podstaw, więc ich edukacja związana z prowadzeniem pojazdów musi być na wysokim poziomie, a i ma kluczowe znaczenie dla uczynienia dróg bezpieczniejszymi. Minister dodał, iż w niedługim czasie zamierza zmienić przepisy ruchu drogowego, co powinno wpłynąć na wyższy poziom bezpieczeństwa na drogach w całym kraju.

James Lawless stwierdza:

– Każde życie stracone na drogach to tragedia. Jako nowy minister, poprosiłem już tej sprawie o szczegółowe informacje i z niecierpliwością czekam na niezależny przegląd RSA, który, jak się spodziewam, trafi na moje biurko pod koniec tego lata. Zamierzam wprowadzić przepisy prawne zgodnie z tymi zaleceniami, tam, gdzie to właściwe, aby nadać im moc prawną. Ten przegląd jest pierwszym tego rodzaju od prawie 20 lat, odkąd RSA została po raz pierwszy utworzona w 2006 r. Z niecierpliwością czekam na pełny raport i ustalenia.

Minister Lawless powiedział jednocześnie, że prace zwiększające bezpieczeństwo na drogach toczą się już od jakiegoś czasu, a nawet niektóre rozwiązania weszły już w życie.

Minister James Lawless:

– W tym roku poczyniliśmy już znaczący postęp, ponieważ w kwietniu weszła w życie nowa ustawa o ruchu drogowym. W maju wprowadzono natomiast nowe przepisy, a An Garda Síochána zwiększyła nacisk na egzekwowanie prawa na drogach. Każdy umundurowany funkcjonariusz spędza teraz 30 minut w ciągu swojej zmiany na drogach, patrolując je. W drugim kwartale roku nastąpił spadek liczby ofiar śmiertelnych, co odzwierciedlało wprowadzenie powyższych środków. W pierwszym kwartale pojawiało się średnio 20 ofiar śmiertelnych na drogach miesięcznie, podczas gdy w drugim kwartale liczba ta spadła prawie o połowę do średnio 11 osób miesięcznie.

Minister zaznaczył, że zmiany, to nie tylko nacisk wywierany na kierowców i innych użytkowników dróg, bo iść będą też w stronę unowocześniania infrastruktury drogowej, w kierunku rozwiązań zwiększających poprzez większą widoczność bezpieczeństwo, ale też pojawią się nowe rozwiązania inżynieryjne na drogach.

Na zakończenie swojej wypowiedzi minister James Lawless dodał:

– Choć nie jest to wielkim pocieszeniem dla pogrążonych w żałobie rodzin, to jednak pokazuje, że liczby te poprawiają się z miesiąca na miesiąc, szczególnie odkąd w kwietniu i maju weszły w życie nowe środki bezpieczeństwa. Jeszcze wiele trzeba zrobić i uważam, że kluczem jest zdrowy rozsądek, powrót do podstaw, podejście z edukacją, inżynierią i egzekwowaniem. Zachowania kierowców muszą być kwestionowane zarówno przez edukację, jak i sankcje.

Bogdan Feręc

Źr. Irish Mirror

Photo CC BY-SA 2.0 Roger A Smith

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Dr Artur Bartoszewic
Gwałtowny spadek ce