Takie było irlandzkie lato

To lato Met Éireann zaliczyło do cieplejszych, ale też wilgotniejszych od typowych, więc w kraju spadło więcej deszczu, niż w typowej porze letniej w Irlandii.

Opady deszczu wyniosły 144% średniej wieloletniej, a wzrosty odnotowały wszystkie stacje meteorologiczne w kraju, natomiast najwięcej deszczu padało w okolicach stacji meteo Valentia w hrabstwie Kerry, z czego ponad połowa opadów przypadała na jedną zaledwie godzinę, kiedy na ziemię spadły 74 milimetry deszczowej wody.

Średnia temperatura tego lata wyniosła w Irlandii 15,8 stopnia Celsjusza, więc była wyższa od ubiegłorocznej o 0,3 stopnia.

Ze statystyk Met Éireann wynika również, że mijające lato było czwartym najcieplejszym po tych z 1976, 1995 i 2006 roku. Czerwiec był natomiast najcieplejszym miesiącem w historii i średnia temperatura przekroczyła 16 stopni Celsjusza, co było wskazaniem o pół stopnia wyższym od historycznych wskazań z 1940 roku.

Lipiec w kraju okazał się nieco chłodniejszy i średnie temperatury na wyspie, nie dorównywały tym z lat poprzednich, więc uznano ten miesiąc z niżą średnią temperaturową, a 13 z 25 stacji pogodowych zarejestrowało najwyższą w historii minimalną temperaturę nocną w lecie.

Ogólnie rzecz ujmując, lato w Irlandii okazało się jednak nieco cieplejsze, niż wynika to z danych za lata ubiegłe, chociaż w wielu częściach kraju wskazania termometrów niewiele przekraczały normy.

Ważne jest również, że początek jesieni może okazać się dla nas całkiem przyjemny, a już wczoraj w wielu miejscach w kraju zrobiło się bardzo ciepło. Taka aura towarzyszyć nam ma przez cały wrzesień i część października, więc o ile przewidywania meteorologów się sprawdzą, będziemy mieli powody do zadowolenia.

Tak na marginesie można dodać, że w przyszłym tygodniu ma być nad wyraz ciepło, ponieważ w niektórych rejonach kraju termometry wskazywać mogą do 27 stopni Celsjusza, a i słońca ma być dużo.

Bogdan Feręc

Źr. Met Eireann

Photo by Atikh Bana on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Leo Varadkar – Moj
Bierność społecze