Szykuje się podwyżka składek ubezpieczenia społecznego?

Najnowsze dane zebrane w UE pokazały, że pracownicy i firmy w Irlandii płacą najniższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Ta sprawa jest obecnie omawiana przez rząd, który w ramach przeglądu stabilności Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są świadczenia socjalne, w tym emerytury państwowe i dla osób poszukujących pracy, stara się zmodernizować system.

Raport dotyczący strategii podatkowej przygotowany przez Departament Ochrony Społecznej wykazał, że irlandzkie firmy płacą stawkę 11% wynagrodzenia pracownika w ubezpieczeniach społecznych, podczas gdy pracownicy płacą tylko 4%.

To piąte najniższe składki pracodawców zaraz po Cyprze, Malcie, Litwie i Rumunii, a drugie w zakresie pracowniczym po Estonii.

Departament Ochrony Społecznej twierdzi:

– Chociaż modele ubezpieczeń społecznych w państwach członkowskich UE różnią się od siebie, a świadczenia nieprzewidziane, świadczenia są różne oraz stawki ubezpieczeń społecznych w Irlandii są znacznie niższe w porównaniu do innych państw UE, to i tak zbyt duży poziom różnic.

Od dawna słychać apele o zwiększenie składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ jest to podstawowy fundusz, z którego wypłacana jest emerytura państwowa. O ile stawka ubezpieczenia społecznego nie zostanie zwiększona, przewiduje się, że spowoduje to poważne problemy w przyszłości, kiedy populacja się zestarzeje i będzie mniej aktywnych pracowników wpłacających pieniądze do funduszu, co potencjalnie wprowadzi duży deficyt.

Sugerowano, że składka PRSI dla pracowników mogłaby zostać podniesiona do 5,5%, podczas gdy płatności pracodawcy mogłyby wzrosnąć do 12,55%.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection / ISME

Photo by Centre for Ageing Better on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Będzie więcej miej
100 dni konfliktu w