Status Orange dla trzech hrabstw

Met Éireann kolejny raz zaktualizowało prognozy krótkoterminowe, a z tych wynika, że nadchodząca noc będzie bardzo zimna, ale i taki sam ma być też poniedziałek.

W najbliższych dniach mroźne warunki w kraju będą kontynuowane, chociaż na horyzoncie pojawiają się informacje o stopniowym ociepleniu, ale do tego czasu w Irlandii będziemy zmagać się z bardzo niskimi, jak na ten kraj temperaturami. Met Éireann zdecydowało się również na podniesienie poziomu ostrzeżenia pogodowego, które dotyczy Dublina, Wicklow i Kildare, gdzie temperatury mogą spaść w najbliższych godzinach poniżej -5 stopni Celsjusza.

Status Orange dla wymienionych hrabstw wejdzie w życie dzisiaj o godzinie 17:00 i obowiązywać ma do przedpołudnia w poniedziałek. Wcześniej dla Dublina, Wicklow i Kildare obowiązuje ostrzeżenie o poziomie żółtym, czyli najniższym, jednak temperatury oraz warunki pogodowe mają być na tyle niesprzyjające, iż konieczne stało się podniesienie statusu ostrzeżenia.

W hrabstwach położonych na północny i wschodzie wyspy przez cały dzień i noc z niedzieli na poniedziałek możliwe są przelotne opady śniegu, a pojawiać się też będą poranne i wieczorne mgły, które tworzyć mają szadź. Warstwa śniegu może mieć grubość do kilku centymetrów. Drogi i chodniki będą śliskie.

Dla całego kraju wciąż obowiązuje Żółte Ostrzeżenie o mrozie i potencjalnych opadach śniegu, a Met Éireann dodaje, że i w innych rejonach poziom ostrzeżeń może być podniesiony do pomarańczowego.

Meteorolog Mathew Martin z Met Éireann powiedział:

Będzie bardzo zimno z żółtymi ostrzeżeniami o marznących mgłach, niskich temperaturach i lodzie w kraju – dziś i jutro. Mamy ostrzeżenie przed śniegiem dla Dublina, Kildare i Wicklow. Będzie ono lokalne, ale z pewnością spodziewamy się przelotnych opadów śniegu, a na obszarach dotkniętych opadami może spaść nawet kilka centymetrów białego puchu. Na wyżynach Wicklow może być go trochę więcej. Najważniejszą rzeczą do obserwowania jest to, że jutro mogą być oblodzone odcinki. Czas mrozu utrzyma się u nas na pewno do czwartku lub piątku. Nadchodząca noc będzie bardzo, bardzo zimna. Od wieczora do poniedziałku rano obowiązuje ostrzeżenie o niskiej temperaturze Status Orange z temperaturami spadającymi do -5°C w niedzielę wieczorem. Temperatury w poniedziałek pozostaną poniżej 0°C i dziać się tak będzie w wielu miejscach.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Photo by Birger Strahl on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rau and Blinken prai
Kierowcy zatrzymywan