Spadło spożycie alkoholu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Statystyki Revenue pokazują, że w ostatnim dwudziestoleciu znacznie zmniejszyło się spożycie alkoholu w Irlandii, a za ten stan odpowiedzialne mają być inicjatywy podejmowane przez kolejne ekipy rządzące.

Od 2001 do 2021 roku w kraju spożycie wyrobów alkoholowych obniżyło się o 32%, co wynikać ma przede wszystkim z wyższych cen na alkohole, zmiany podejścia do jego sprzedaży, ale też zmieniającej się kultury picia. Jeszcze ciekawiej będzie, kiedy przyjrzymy się ostatniemu okresowi, więc w latach 2020 i 2021, bo w tym czasie spożycie alkoholu notuje spadek na poziomie 4,7%.

Analitycy uznali też, że młodsze pokolenia piją teraz znacznie mniej, albowiem gorszy jest ich stan zdrowia, ale mają też wyższy poziom świadomości i akceptują w wielu przypadkach abstynencję.

O ile spada ogólna sprzedaż alkoholi, to większą popularnością zaczęły cieszyć się te z górnej półki oraz drinki, gdyż niższe spożycie, rekompensowane jest alkoholami droższymi.

Podczas gdy ogólne spożycie alkoholu nadal spada, wino i napoje spirytusowe okazują się bardziej odporne na ten trend, więc spożycie wina spadło o 5 procent od 2019 do 2021 roku, ale wzrosło o 51 procent od 2000 roku. Dla porównania spożycie piwa spadło o jedną piątą w ciągu ostatnich dwóch lat i spadło o 52 procent w ciągu ostatnich 20.

To nie wszystkie czynniki, które mogły przyczynić się do zmniejszenia spożycia alkoholu, gdyż należy pamiętać, że w pandemii kluby nocne, restauracje i puby były właściwie zamknięte, więc i sprzedaż była niższa. Dodatkowo na spadek spożycia może wpłynąć fakt wprowadzenia cen minimalnych, więc zakup dokładnie takich samych ilości wyrobów alkoholowych, ale już w Irlandii Północnej, gdzie są one znacznie tańsze, a to zaburza obraz faktycznego spożycia alkoholu w Republice i traci na tym wyłącznie Skarb Państwa.

Dane o spożyciu alkoholu w Irlandii, będą bliższe rzeczywistości, kiedy pojawią się wyniki sprzedaży alkoholu z tego roku, a będzie można je przystawić do ubiegłorocznych.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Te operacje zagraża
Cztery dni pracy, cz
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.