Te operacje zagrażają życiu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Niektórym osobom wydaje się, że jedynym wyjściem z otyłości jest poddanie się zabiegowi zmniejszenia pojemności żołądka, ale irlandzcy bariatrzy ostrzegają, że może to być przyczyną wielu problemów zdrowotnych i potrzeba będzie dodatkowa interwencja lekarska, gdyż w wielu przypadkach pojawiają się powikłania.

W Irlandii głównie w mediach społecznościowych znaleźć można wiele ogłoszeń z zagranicy, gdzie proponuje się operację bariatryczną, a część osób cierpiących z powodu nadwagi decyduje się na wyjazd np. do Turcji, aby tam zmniejszyć pojemność swojego żołądka. Powód jest prosty, w kraju są odpowiednie przepisy i procedury, które zabraniają wykonywania zabiegów chirurgii bariatrycznej, o ile wskaźnik masy ciała BMI jest zbyt niski.

To z kolei staje się przyczynkiem do poszukiwania innych dróg zmniejszenia wagi, więc również wyjazdów do państw, w których procedury medyczne nie odpowiadają tym, jakie mają zastosowanie w Irlandii.

Z danych HSE wynika, że coraz więcej pacjentów z powikłaniami po operacjach zmniejszenia żołądka zgłasza się do szpitali, a występują u nich również stany zagrażające życiu. W niektórych przypadkach, jak twierdzą tutejsi chirurdzy, należało zastosować nawet procedury ratujące życie, natomiast sam szpital Św. Vincenta w Dublinie odnotowuje trzykrotny wzrost ilości pacjentów, którzy wcześniej poddali się zagranicznej operacji zmniejszenia żołądka, a teraz wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań. Od lipca 2020 roku do listopada 2021 roku 106 osób wymagało pomocy lekarzy po przejściu zabiegu zmniejszenia pojemności żołądka, a w poprzednich 18 miesiącach było to 36 osób. Większość, bo 88% stanowiły kobiety, a średnia wieku ustaliła się poniżej 40 lat.

Jak dodaje HSE, turystyka bariatryczna do Turcji wzrosła w Irlandii od 150 do 220 procent i dzieje się tak tylko w okresie ostatniego roku.

Powodem, dla którego wyjazdy zagraniczne w celu zmniejszenia masy ciała zyskały na popularności, są przede wszystkim długie kolejki do irlandzkich szpitali, ale i koszt leczenia w klinikach prywatnej opieki lekarskiej, bo w tym przypadku operacja bariatryczna kosztować może nawet 18 000 €.

Irlandzcy lekarze ostrzegają, że decyzje o poddaniu się operacji bariatrycznej poza Unią Europejską, gdzie procedury medyczne odbiegają od standardów europejskich, mogą mieć opłakane skutki i należy bardzo dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine can win the
Spadło spożycie al
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.