Schyłek jednorazowych kubków i opakowań dla warzyw oraz owoców

Unia Europejska, a konkretnie Komisja Europejska zaproponowała, by zmienić przepisy, które dotyczą opakowań i naczyń jednorazowego użytku, przy jednoczesnym zwiększeniu ich recyklingu.

W propozycji czytamy, by do 2030 roku, kluczowym celem całej Unii Europejskiej stał się pełny recykling opakowań, a następnie zakazanie takich w niektórych przypadkach. Dotyczyć ma to przede wszystkim opakowań jednorazowych i jednostkowych, czyli tych, jakich używa się obecnie do pakowania warzyw i owoców, ale to nie wszystkie proponowane zmiany. Zakazane mają być również miniaturowe opakowania jednostkowe w przemyśle hotelarskim i restauracyjnym, więc skończy się era szamponów w saszetkach i pakownych w folię pojedynczych ciasteczek.

Takie podejście zmniejszy ogólną ilość odpadów do 2040 roku o 15% we wszystkich krajach unijnych, a w przeliczeniu na populację UE z 2018 roku.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział:

– Sposób pakowania towarów może i powinien być znacznie lepszy. Myślę, że każdy tego doświadczył: zamawiasz coś przez internet i przychodzi to w ogromnym pudełku, które jest w połowie puste lub zawiera podwójne warstwy, dzięki którym produkt wygląda na większy, niż jest. Albo idziesz do kawiarni i zamiast na zwykłych talerzach dostajesz jedzenie w jednorazowych pojemnikach, zostawiając po sobie górę odpadów. Takie pakowanie jest dla nas uciążliwe i coraz bardziej szkodliwe dla naszego środowiska.

To nie wszystkie zmiany, jakie staną się za jakiś czas wymogiem, bo producenci opakowań będą musieli bezwzględnie umieszczać oznaczania, czy opakowanie i w jakim stopniu nadaje się do powtórnego przetworzenia, a i wprowadzony będzie zakaz używania niektórych opakowań, jakie znamy obecnie. Obowiązkowo każdy kraj UE wprowadzić będzie musiał system zwrotu opakowań szklanych, w tym butelek i słoików, ale też puszek wykonanych z aluminium. Na tym też nie zakończą się zmiany, bo każde opakowanie, otrzyma oznakowanie, w ilu procentach składa się z materiałów pochodzących z recyklingu.

Frans Timmermans dodał:

– Do 2040 roku większość kaw na wynos będzie dostarczana w kubkach wielokrotnego użytku lub w kubkach, które sami przynosimy.

Unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius stwierdził natomiast:

– Po raz pierwszy ustalamy cele w zakresie redukcji odpadów opakowaniowych dla państw członkowskich oraz obowiązkowe cele ponownego użycia dla wybranych grup opakowań i podmiotów gospodarczych.

Unia Europejska na podstawie zebranych informacji ustaliła, że każdy jej obywatel produkuje rocznie średnio 180 kilogramów odpadów z opakowań, a bez wprowadzania proponowanych zmian, ilość ta wzrośnie do 2030 roku o 19%.

Prezes biura Cambridge Institute for Sustainability Leadership w Brukseli Martin Porter uznał, iż to bardzo dobra inicjatywa UE i jest słusznym krokiem w stronę zmniejszenia ilości materiałów opakowaniowych. Pojawią się też ambitne cele na lata kolejne, mówił dalej Porter, a i potrzebne będą działania w przemyśle, by osiągnąć obniżenie zużycia opakowań.

Nowe przepisy po wejściu w życie staną się integralne z pakietem o obiegu zamkniętym odpadów i opakowań, a celem tego jest znaczne zmniejszenie ich obecności w środowisku lub zrównoważonego wzrostu.

Bogdan Feręc

Źr: Euronews

Photo by Jasmin Sessler on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Eutanazja doczeka si
„Bo jest ładnie i