Rzadkie ostrzenie pogodowe

W Irlandii częściej mamy do czynienia z ostrzeżeniami pogodowymi z powodu silnego wiatru lub opadów deszczu, ale teraz Met Éireann mówi o wysokich temperaturach.

Meteorolodzy zdecydowali się na wprowadzenie ostrzeżenia pogodowego o statusie żółtym, kiedy w Irlandię uderzyć ma fala gorąca, a apogeum nastąpi w czwartek i piątek. Obecnie Żółty Alert obowiązywać ma dla Leinster oraz Munster i wejdzie w życie jutro o godzinie 12:00, a potrwa do godziny 6:00 w niedzielę. Met Éireann dodaje, że alert może być rozszerzony na inne dzielnice kraju, chociaż zaznacza, że w tej kwestii podejmować będzie odrębne decyzje.

Synoptycy spodziewają się, że temperatury w najbliższych dniach sięgać mają 29 stopni Celsjusza w cieniu, natomiast w nocy nie spadną poniżej 15 kreski.

Takie temperatury notowane będą nawet w rejonach przybrzeżnych, chociaż wpływ morskiej bryzy łagodzić ma nieco spiekotę, jednak jak zaznaczono, nie będzie to wpływ znaczący.

Met Éireann ostrzega, że podczas upałów może dojść do udaru cieplnego, wysoki będzie też wskaźnik promieniowania UV, a i wzrośnie ryzyko wypadków związanych z kąpielami na otwartych akwenach wodnych.

Zaleca się w czasie upałów spożywanie dużych ilości wody, a także unikanie bezpośredniego nasłonecznienia przez zbyt długi czas.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS: