Rząd zatwierdził nowy system emerytalny

Irlandzki gabinet zgodnie z zapowiedziami, jakie pojawiały się w początkach roku, zatwierdził szczegóły nowego planu emerytalnego, który wejdzie w życie w 2024 roku.

Osoby na etatach włączone zostaną do programu automatycznie, ale będą miały możliwość rezygnacji, co będzie musiało zostać zgłoszone. Program będzie współfinansowany przez rząd i pracodawców, a dotyczyć pracowników, którzy nie mają do tej pory żadnych pracowniczych planów emerytalnych.

Do programu emerytalnego osobę zatrudnioną dopasuje pracodawca, a ten wpłacać będzie kwotę jeden do jednego wraz z zatrudnionym, natomiast o ile wpłaci na konto emerytalne pracownika 3 €, to 1 € dopłacać będzie Skarb Państwa. Państwo dopłaci również 1 € do każdych 3 €, które wpłacone zostanie przez pracownika.

Ustawa przyjętą przez rząd przesłana zostanie teraz do Komisji ds. Ochrony Socjalnej Oireachtas, a tam dokonana zostanie ocena przedlegislacyjna.

Omawiając ustawę, minister ochrony socjalnej Heather Humphreys stwierdziła, że to historyczny moment dla Irlandii, a stanie się też „kamieniem milowym na drodze do umożliwienia osobom, które obecnie nie są objęte ubezpieczeniem emerytalnym, oszczędzania na emeryturę”.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image by jhenning from Pixabay 

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Teoretycznie o Rosji
MondayNews.pl: Droż