Rząd zapewnia o stałym wsparciu dla mieszkańców Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W kraju wiele osób twierdzi, że pomoc rządowa w ramach wsparcia kryzysowego jest zbyt niska, a i niekiedy kierowana w nieodpowiednią stronę.

Część osób mówi również, że pomoc jest tylko jednorazowa i nie przyniesie ulgi w dłuższym okresie, więc powinna być rozszerzona, a i stać się reakcją na kolejne wydarzenia ekonomiczne. Na te opinie zareagował gabinet i np. minister ds. ochrony socjalnej powiedziała, że rząd stale monitoruje sytuację, a i będzie to robił w miesiącach kolejnych, by reagować, kiedy okaże się to niezbędne. Minister Heather Humphreys dodała, iż wypłaty środków pomocowych, jakie się już rozpoczęły, nie są jedynym wsparciem rządu, bo ten działa w znacznie większym zakresie. Minister przypomniała, iż część środków pomocowych, jakie pojawią się do końca tego roku, w wyraźny sposób pomoże rodzinom w przezwyciężeniu kryzysu, a i będą one dostarczane w początkach przyszłego roku i przeznaczane na wsparcie rodzin, pojedynczych osób oraz dzieci.

Obecnie najwięcej osób, bo każde gospodarstwo domowe, które podpisaną ma umowę na dostarczanie energii elektrycznej, otrzymało bonus w postaci 200 €, a i trwa wypłata innych jednorazowych zasiłków, w tym rodzinnych, które zostały podwojone.

Wiele rodzin korzysta też z dodatkowej pomocy finansowej, jaką oferuje resort ochrony socjalnej, a wsparcie trafia do potrzebujących.

Minister Heather Humphreys dodała, iż wsparcie w zakresie zasiłków rodzinnych otrzymują wszyscy, nawet „bogaci”, a to dlatego, że wprowadzenie progów dochodowych, mogłoby stać się krzywdzące dla części beneficjentów zasiłków rodzinnych. Minister powiedziała również, a takie przypadki mają już miejsce, iż osoby z grupy „bogatych”, przeznaczają część powiększonej kwoty zasiłku rodzinnego na cele charytatywne. Podwojony zasiłek rodzinny jest też odpowiedzią na potrzeby rodzin, które nie są uprawnione do pobierania innego wsparcia, jakie w ramach budżetu 2023 kieruje do mieszkańców kraju rząd, więc to właściwie jedyna pomoc, jaką otrzymają.

Zapowiedzi o dalszej pomocy budżetowej dla mieszkańców Irlandii pozytywnie oceniają ugrupowania opozycyjne, ale ostrzegają, że część osób nie skorzysta na nich zbyt wiele, bo pochłonięte zostaną np. przez inflację. Rzeczniczka Sinn Féin ds. ochrony socjalnej Claire Kerrane dodała, że gabinet powinien też zapewnić, iż pomoc wypłacana będzie terminowo, a urzędnicy socjalni, powinni na bieżąco interesować się sytuacją finansową rodzin i osób, jakie mają pod swoją opieką.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Standsome Worklifestyle on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Duża część wypow
Rośnie opór wobec
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.