Duża część wypowiedzeń najmu jest nieważna

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Organizacja Threshold uznała, że prawie połowa nakazów eksmisji, jakie właściciele domów wręczyli swoim najemcom, jest po prostu nieważna.

Stało się tak w prawie 50 proc. przypadków, jakimi Threshold zajmował się w ostatnich miesiącach, a jak dodaje się w informacji, tylko od lipca do września tego roku, udało się zapobiec ponad 1000 eksmisji. W przypadkach, kiedy landlord wręczył nakaz eksmisji, z powodu sprzedaży domu, wypowiedzenia najmu pozbawione były podstaw prawnych, a część z nich odbyła się po prostu naruszeniem obowiązujących przepisów.

W okresie od lipca do września Threshold zajmował się 8835 sprawami, jakie zgłosili organizacji mieszkańcy kraju, a udało się zapobiec ogółem 1121 eksmisji. Threshold odebrał też ponad 12 000 telefonów z zapytaniami i przeprowadził 2500 rozmów online. Znacznie ponad 1300 spraw dotyczyła wypowiedzeń najmu, a jak się następnie okazało, 46% z nich była bezpodstawna lub sprzeczna z przepisami i uznano je za nieważne.

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku odnotowano również duży wzrost ilości osób, które szukały pomocy w Threshold, a średnio prawie 480 osób każdego miesiąca od początku roku, zagrożona była eksmisją.

Dyrektor naczelny Threshold John-Mark McCafferty mówi:

– W pierwszych dziewięciu miesiącach roku ponad 50 procent zapytań otrzymanych przez Threshold dotyczyło bezpieczeństwa najmu i zakończenia najmu. Ten poziom zapytań przekroczył liczbę otrzymanych w takich samych sprawach zapytań w całym 2021 r. i był ponad dwukrotnie wyższy niż w 2020 r. Trwa też exodus właścicieli z sektora prywatnego wynajmu, co spowodowało, że mniej nieruchomości jest dostępnych do wynajęcia i mniej jest alternatyw mieszkaniowych dla osób zagrożonych eksmisją. Biorąc pod uwagę tragiczną sytuację na rynku mieszkaniowym, konieczne było wprowadzenie przez rząd zakazu eksmisji, aby umożliwić wdrożenie krótko- i średnioterminowych rozwiązań w celu zwalczania narastającego kryzysu najmu. Rząd musi wykorzystać okres moritorium, który trwa do kwietnia przyszłego roku, aby spowolnić tempo eksmisji dla prywatnych najemców i zwiększyć dostępność niedrogich i bezpiecznych domów. Brak ustanowienia takich środków nie spowoduje poprawy perspektyw prywatnych najemców pod koniec zakazu eksmisji, czyli wiosną 2023 r.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Jozsef Hocza on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russia’s top milit
Rząd zapewnia o sta
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.