Duża część wypowiedzeń najmu jest nieważna

Organizacja Threshold uznała, że prawie połowa nakazów eksmisji, jakie właściciele domów wręczyli swoim najemcom, jest po prostu nieważna.

Stało się tak w prawie 50 proc. przypadków, jakimi Threshold zajmował się w ostatnich miesiącach, a jak dodaje się w informacji, tylko od lipca do września tego roku, udało się zapobiec ponad 1000 eksmisji. W przypadkach, kiedy landlord wręczył nakaz eksmisji, z powodu sprzedaży domu, wypowiedzenia najmu pozbawione były podstaw prawnych, a część z nich odbyła się po prostu naruszeniem obowiązujących przepisów.

W okresie od lipca do września Threshold zajmował się 8835 sprawami, jakie zgłosili organizacji mieszkańcy kraju, a udało się zapobiec ogółem 1121 eksmisji. Threshold odebrał też ponad 12 000 telefonów z zapytaniami i przeprowadził 2500 rozmów online. Znacznie ponad 1300 spraw dotyczyła wypowiedzeń najmu, a jak się następnie okazało, 46% z nich była bezpodstawna lub sprzeczna z przepisami i uznano je za nieważne.

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku odnotowano również duży wzrost ilości osób, które szukały pomocy w Threshold, a średnio prawie 480 osób każdego miesiąca od początku roku, zagrożona była eksmisją.

Dyrektor naczelny Threshold John-Mark McCafferty mówi:

– W pierwszych dziewięciu miesiącach roku ponad 50 procent zapytań otrzymanych przez Threshold dotyczyło bezpieczeństwa najmu i zakończenia najmu. Ten poziom zapytań przekroczył liczbę otrzymanych w takich samych sprawach zapytań w całym 2021 r. i był ponad dwukrotnie wyższy niż w 2020 r. Trwa też exodus właścicieli z sektora prywatnego wynajmu, co spowodowało, że mniej nieruchomości jest dostępnych do wynajęcia i mniej jest alternatyw mieszkaniowych dla osób zagrożonych eksmisją. Biorąc pod uwagę tragiczną sytuację na rynku mieszkaniowym, konieczne było wprowadzenie przez rząd zakazu eksmisji, aby umożliwić wdrożenie krótko- i średnioterminowych rozwiązań w celu zwalczania narastającego kryzysu najmu. Rząd musi wykorzystać okres moritorium, który trwa do kwietnia przyszłego roku, aby spowolnić tempo eksmisji dla prywatnych najemców i zwiększyć dostępność niedrogich i bezpiecznych domów. Brak ustanowienia takich środków nie spowoduje poprawy perspektyw prywatnych najemców pod koniec zakazu eksmisji, czyli wiosną 2023 r.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Jozsef Hocza on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russia’s top milit
Rząd zapewnia o sta
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська