Rząd sfinansuje tanie mieszkania na wynajem?

W najbliższy wtorek gabinet zastanawiać się będzie nad możliwością dofinansowania projektów budowlanych, które będą mogły zostać po ukończeniu przeznaczone na tani najem czynszowy.

Słowa te padły z ust premiera Leo Varadkara, który chciałby, aby tempo powstawania nowych i tanich mieszkań znacznie przyspieszyło, ale dało też możliwość znacznie tańszego najmu. Pakiet, o którym mówił premier, ma być kontynuacją działań, jakie zalecone zostały rządowi przez Komisję ds. Mieszkalnictwa oraz Szczyt Mieszkaniowy, jaki odbył się z inicjatywy premiera, co miało miejsce w styczniu tego roku.

Rzecznik prasowy premiera Varadkara powiedział:

– Mieszkania dla Wszystkich działają, a 400 lub więcej kupujących po raz pierwszy tygodniowo kupuje domy, najwięcej od czasu Celtyckiego Tygrysa. Mamy najlepszą produkcję mieszkań socjalnych od lat 70. XX wieku, rozpoczęte prace rozwijają się i prawdopodobnie ponownie osiągniemy nasz ogólny cel w zakresie podaży w tym roku.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów szef resortu mieszkalnictwa Darragh O’Brien przedstawić ma też plany wprowadzenia dotacji na renowację pustostanów, co oznacza, że dotychczasowa pula środków zostanie zwiększona, a ma wpłynąć na zmniejszenie obciążeń finansowych, które wynikają z wysokich cen materiałów budowlanych.

W obecnie obowiązujących przepisach właściciel opuszczonej nieruchomości może starać się o rządowe wsparcie finansowe w wysokości do 30 000 €, jednak po zmianach jej wysokość wzrośnie do 50 000 €.

Dodatkowo minister mieszkalnictwa ma przedstawić projekt zmian o rozszerzeniu programu dotacji na domy wybudowane przed 2007 rokiem, co znacznie zwiększy pulę potencjalnych mieszkań, jakie po remoncie mogą wrócić na rynek mieszkaniowy. Aktualnie z dotacji mogą koszt stać właściciele domów, które wybudowane zostały przed 1993 rokiem.

Po zmianach, jakie planuje przyjąć gabinet, do rządowych dopłat kwalifikować się będą również nieruchomości przeznaczone na długoterminowy najem, nie zaś tylko te zajmowane przez właścicieli.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Yves Alarie on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: