Rząd rozważa wprowadzenie limitów na rachunki energetyczne

Jak powiedział minister ds. wydatków i reform Michael McGrath, gabinet rozważa możliwość wprowadzenia limitów wysokości rachunków energetycznych, ale podstawą wsparcia dla mieszkańców Irlandii staną się jednak dodatki do rachunków energetycznych.

Mówi się jednak, że system podobny do tego z Wielkiej Brytanii, też może zacząć obowiązywać w Irlandii, co pozwoli na ograniczenie wysokości rachunków, jakie docierać będą do naszych domów. Wcześniej mówiono, że tzw. kredyt energetyczny będzie w wyższej kwocie, niż było to w początkach tego roku, a i mówiono, że będą one dwa. Teraz jednak ujawniono informację, iż będą prawdopodobnie trzy takie kredyty, ale nie mówi się nic o ich wysokości.

Minister McGrath nie wykluczył żadnej możliwości pomocy energetycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które borykają się ze spiralą kosztów energetycznych, jednak odmówił podania szczegółów, jakie wciąż są dyskutowanie w rządzie.

Michael McGrath:

Myślę, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale na tym etapie nie wykluczamy żadnej opcji.

Z przecieków z kręgów rządowych wiemy, iż kwota dodatku na rachunki energetyczne wynieść może nawet 600 €, jednak nikt nie chciał zasugerować nawet, czy będzie to kwota łączna, czy może rząd zamierza co kilka miesięcy wpłacać tę wartość na rzecz dostawców energii, ale pewne jest, że pieniędzy tych nie otrzymamy do ręki.

Nie wydaje się również, że dotacje na rachunki energetyczne każdorazowo mogą być w kwocie 600 €, chociaż mogą one obejmować również koszty innych paliw używanych do ogrzewania domów, gdyż i to rozważane jest przez gabinet.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: