Rząd nadal ociąga się z podatkiem od zysków nieoczekiwanych

Rzecznik Sinn Féin ds. działań na rzecz środowiska i klimatu Darren O’Rourke skrytykował rząd za powtarzające się opóźnienia we wdrażaniu długo oczekiwanego podatku od nieprzyzwoitych zysków firm energetycznych. 

Poseł z Meath East odpowiedział na propozycje, które minister Eamon Ryan przedstawił gabinetowi, aby podzielić ustawodawstwo na dwie części, oddzielając tymczasową składkę solidarnościową od limitu dochodów rynkowych, a tym samym jeszcze bardziej przedłużając wprowadzenie tego ostatniego.

Poseł O’Rourke powiedział: 

– To nie jest wystarczająco dobre. Rząd ociągał się na każdym etapie. Wydaje się, że są absolutnie zdeterminowani, aby nadal odpuszczać firmom energetycznym. Ta ustawa została ogłoszona już w listopadzie. Teraz jest połowa czerwca. Mimo że już przeszliśmy kontrolę przedlegislacyjną z projektem ustawy, wracamy do deski kreślarskiej. Chociaż tymczasowy wkład solidarnościowy jest najwyraźniej gotowy do realizacji, pułap dochodów rynkowych nie jest jeszcze gotowy. Według ministra Ryana podział jest wymagany ze względu na „problem techniczny” z legislacją. Przypomnę mu, że wiele innych krajów UE już od miesięcy stosuje te środki, niektóre od prawie roku. To sprawia, że ​​​​zastanawiasz się, jak bardzo są w to zaangażowani, jeśli w ogóle. Nie zapominajmy, że rząd przystąpił do wprowadzenia podatku od dochodów nadzwyczajnych dopiero wtedy, gdy uczyniła to cała UE, wcześniej sprzeciwiając się i blokując go na każdym etapie. A jeśli chodzi o środki, które zaproponowali, to szokujące, ale nie zaskakujące, jak są słabe. Musimy pamiętać, że hurtowe ceny gazu były najwyższe w historii od kwietnia do sierpnia ubiegłego roku. W tym czasie firmy zajmujące się energią odnawialną otrzymywały opłatę za gaz za energię wiatrową i słoneczną. To wtedy zyski były najwyższe, znacznie przewyższając wszelkie wcześniej odnotowane poziomy. Ze względu na to, że rząd nie poradził sobie z tymi zyskami w ramach pierwotnie proponowanych środków, szacunkowe wpływy zostały skorygowane w dół z 340 – 1,8 mld EUR do 280–600 mln EUR. Jest to korekta w dół prawie dziesięciokrotnie. To jest oburzające. Inne państwa członkowskie UE dostrzegły słabość regulacji UE i postanowiły wyjść poza nie, aby zająć się zyskami przedsiębiorstw energetycznych przed grudniem 2022 r. Na przykład Francja i Belgia zrobią to za pomocą nowych środków podatkowych. Sinn Féin wzywa rząd do pójścia w ich ślady i wzmocnienia środków poprzez wprowadzenie podatku od dochodów nadzwyczajnych, aby zrekompensować niektóre rażące nierówności, które obecnie nękają nasz sektor energetyczny. Kryzys kosztów życia rośnie. Rachunki za energię pozostają niebotyczne pomimo powtarzających się spadków cen hurtowych. Ubóstwo energetyczne już teraz osiąga oszałamiający poziom, a zima 2024 r. jest już niedaleko. Rząd musi zebrać siły i zacząć priorytetowo traktować potrzeby zwykłych pracowników i rodzin, zamiast nadal wahać się i opóźniać, skutecznie chroniąc interesy i zyski firm energetycznych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Matthew Henry on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poziom dezinformacji
Komitet Wspomaganego