Rząd musi natychmiast zakazać podwyżek czynszów

Sinn Féin nie ustaje w naciskach, aby rząd zmienił swoją politykę dotyczącą czynszów w kraju, gdyż obecnie prowadzona, nie sprawdza się w żadnym zakresie i nawet wprowadzenie Stref Presji Czynszowej, nie zahamowało wzrostu opłat za wynajęcie mieszkania.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin ponowił swój apel do rządu o natychmiastowe wprowadzenie nadzwyczajnego trzyletniego zakazu podwyżek czynszów w przypadku istniejących i nowych umów najmu.

W wystąpieniu przed złożeniem przez jego partię wniosku w tej sprawie poseł Ó Broin stwierdził, że rząd musi także zwrócić pełny miesięczny czynsz do kieszeni każdego prywatnego najemcy i zwiększyć podaż niedrogich nieruchomości do wynajęcia i zakupu.

Eoin Ó Broin powiedział:

– Rodziny, pracownicy i młodzi ludzie zasługują i potrzebują bezpiecznych i niedrogich mieszkań oraz przystępnych czynszów.   

– Jednak raport z zeszłego tygodnia sporządzony przez Radę ds. Najmu Mieszkań (RTB) pokazał nam to, co wszyscy wiedzieliśmy – że pod nadzorem obecnego rządu nastąpił szokujący wzrost czynszów w całym kraju.

– Propozycja Sinn Féin dotycząca obniżenia i zamrożenia czynszów zapobiegłaby tym podwyżkom.

– Zamiast tego bierność rządu spowodowała wzrost nowych czynszów o 11,6%, co stanowi najwyższy roczny wzrost od rozpoczęcia rejestracji RTB w 2007 r., podczas gdy czynsze dla obecnych najemców wzrosły o 5% w całej Irlandii.

– Fine Gael sprawuje rządy od 12 lat, a Fianna Fáil wspiera ich od siedmiu lat. Liczby te dodatkowo podkreślają jednak fakt, że żadnej ze stron nie zależy na najemcach. Pod ich okiem kryzys mieszkaniowy stale się pogłębia, a trzy lata z rzędu nie udało im się osiągnąć celów w zakresie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo.

– Czynsze są najwyższe w historii i rosną, przy czym od czasu powstania obecnego rządu standardowe średnie nowe czynsze w Dublinie wzrosły o 4716 euro, a w całym kraju o 3816 euro.

– Mówią nam, że mają wpływ na mieszkalnictwo. Niestety, wpływ ten powoduje, że niedrogie mieszkania i przystępne czynsze są poza zasięgiem ludzi. 

– Czy można się dziwić, że tak wielu młodych ludzi, których nie stać na czynsz na tak wysokim poziomie, emigruje?

– Rzeczywistość jest taka, że ​​im dłużej Fianna Fáil i Fine Gael są w rządzie, tym gorsza będzie sytuacja. Nigdzie nie było to bardziej widoczne niż w tym raporcie, który pokazuje ogromne podwyżki czynszów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

– W tym tygodniu Sinn Féin wzywa rząd do natychmiastowego wprowadzenia awaryjnego trzyletniego zakazu podwyżek czynszów w przypadku istniejących i nowych umów najmu.

– Każemy im także, aby wypłacili pełny miesięczny czynsz do kieszeni każdego prywatnego najemcy i zwiększyli podaż niedrogich nieruchomości do wynajęcia i zakupu. Są to kroki natychmiastowe, które mogą podjąć, ale jedynie zmiana rządu, zmiana polityki mieszkaniowej i zmiana ministra mieszkalnictwa pozwolą nam zacząć sprzątać bałagan powstały po dziesięcioleciach złej polityki mieszkaniowej Fiana Fáil i Fine Gael.


Wniosek Sinn Féin można  przeczytać tutaj.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Sinn Fein

Photo Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii tysiące
Jest zima…