Rynek pracy blokowany brakiem mieszkań

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irlandzki rynek pracy mógłby mieć mniej problemów ze znalezieniem siły roboczej, gdyby w kraju było znacznie więcej tańszych mieszkań na wynajem.

Z niedawnego badania przeprowadzonego przez nowojorską firmę zajmującą się zatrudnianiem pracowników wynika, że ponad połowa osób podczas poszukiwania nowej pracy, kieruje się przede wszystkim możliwościami zakwaterowania oraz jego kosztami. Greenhouse w swoim opracowaniu ujawnia też, że rosnące koszty utrzymania w Irlandii, mają znaczący wpływ na tutejszy rynek pracy, a raport stworzono na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 500 osób.

Według analizy ponad 54 proc. badanych stwierdziło, że koszt zakwaterowania jest czynnikiem decydującym w chwili poszukiwania zatrudnienia, a większość kandydatów, bo 82 proc. uważa, że ​​pracodawcy powinni oferować pracę hybrydową ze względu na obecne koszty najmu mieszkań i domów.

Wysokie koszty zakwaterowania oraz brak mieszkań, już teraz zaczął odbijać się na rynku pracy w Irlandii, więc widać pewne spowolnienie w zakresie zatrudniania nowych pracowników, ale co zaznaczono w dokumencie, wciąż ma „silną pozycję” i możliwości wchłonięcia dodatkowych rąk do pracy. Greenhouse w raporcie dodaje, że problemy na rynku pracy w Irlandii mogą być krótkotrwałe, podobnie jak krótkotrwałe powinno być zmniejszanie kadry pracowniczej, które wywołane jest inflacją i zmniejszeniem się siły nabywczej klientów z rynku wewnętrznego.

Colm O’Cuinneain – dyrektor generalny Greenhouse EMEA powiedział:

– W Irlandii panuje duża niepewność, chociaż rynek pracy jest nadal dość konkurencyjny, ludzie są, co zrozumiałe, zaniepokojeni tym, co recesja może oznaczać dla bezpieczeństwa pracy. W szczególności badania pokazują, że pracownicy uważają, że kryzys mieszkaniowy powinien być uwzględniony w elastycznej polityce pracy, a jeśli nie, firmy mogą stracić wiele talentów.

Raport ujawnił również, że ponad połowa respondentów nie przeprowadziłaby się ani nie szukała pracy, gdyby Irlandia weszła w recesję w 2022 roku, a 54 procent uważa, że ​​taka sytuacja jest nieunikniona.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.