Rodzice nieprawidłowo montują foteliki w samochodach

W Irlandii przeprowadzono badanie prawidłowego montażu fotelików do przewozu dzieci, a jak się okazało, prawie połowa zamontowana była nieprawidłowo i stwarzała zagrożenie dla życia.

Do tej pory Urząd Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) przeprowadził 2976 kontroli, a w 46% przypadków okazało się, że foteliki, w których przewożone były dzieci, zainstalowane były nieprawidłowo. Wówczas uznano, że należy przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną wśród kierowców z Irlandii, by mogli zapoznać się z prawidłowymi zasadami montażu fotelików.

Zaapelowano też do rodziców, aby upewnili się, że foteliki dla dzieci w ich samochodach są prawidłowo zamocowane, ale też, czy mają niezbędną homologację.

W tym miesiącu pracownicy RSA pojawią się w hrabstwie Cork i Mayo, gdzie pokazywać będą kierowcom, jak prawidłowo zamocować fotelik dla dziecka.

Do 2022 roku spadło o 4% używanie przez kierujących z Irlandii pasów bezpieczeństwa, wynika z danych RSA, a o 5% w przypadku pasażerów z przedniego siedzenia. W latach 2019-2023, aż 22% śmiertelnych ofiar wypadków drogowych nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas podróży.

W tym roku, na irlandzkich drogach doszło już do 86 wypadków śmiertelnych, co stanowi wzrost o 11% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Połowę tej liczby stanowiły osoby z przednich siedzeń, dodaje RSA.

Wg Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, dobre sklepy z wyposażeniem do aut i renomowane serwisy samochodowe, bez najmniejszego problemu pomogą w dopasowaniu fotelików, ale i prawidłowo je zamontują, więc o ile występują trudności w montażu, należy poprosić sprzedawców lub mechaników o pomoc. Będzie to gwarancją bezpieczeństwa i może okazać się pomocne w zachowaniu życia dzieci.

RSA opublikowało też dane, z których wiemy, że zapinanie pasów bezpieczeństwa uchroniło w latach 2022-2023 aż 99% uczestników wypadków, co powinno być sygnałem, że pasy należy zapinać.

W badaniu RSA zapytano też, czy w ostatnich 30 dniach, pasażerowie na tylnych siedzeniach pozwolili sobie na niezapięcie pasów bezpieczeństwa, a wówczas 18% stwierdziło, że tak.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by Alexander Grey on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ostrzeżenie przed s
Zanieczyszczenie pow