Przyszłoroczny budżet powinien wspierać kredytobiorców hipotecznych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Grupa posłów niezależnych przedstawiła rządowi swój wniosek, a ten obejmuje inicjatywę wsparcia osób z zaciągniętymi kredytami hipotecznymi.

Ośmiu posłów niezależnych uważa, że w chwili rosnących stóp procentowania, kiedy rodziny borykają się z kryzysem kosztów utrzymania, rząd powinien interweniować w tej sprawie i pomóc kredytobiorcom w spłacie ich pożyczek mieszkaniowych. Posłowie niezależni domagają się więc, aby w przyszłorocznym budżecie znalazła się ulga podatkowa dla kredytobiorców hipotecznych, a wówczas będzie to wyraźnym sygnałem dla nich, że rząd nie pozostawił ich na pastwę banków i funduszy pożyczkowych.

Grupa posłów sugeruje też, że takie działanie w budżecie może przełożyć się na dalszą współpracę posłów niezależnych z koalicją i wspieranie jej podczas trudnych głosowań.

Posłowie niezależni w swoim wniosku apelują również o wprowadzenie zwrotu podatku VAT dla nabywców nowych domów, co pomoże w obniżeniu kosztów zakupu, ale i rozważenia możliwości przywrócenia zakazu eksmisji bez winy, chociaż wcześniej poparli zniesienie tego zakazu.

W uzasadnieniu wniosku posłowie niezależni napisali, że oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło już poprzez decyzje Europejskiego Banku Centralnego do 4,04%, co miało miejsce w końcówce czerwca, a w istotny sposób zaczęło oddziaływać na kredytobiorców.

Co również ważne, propozycja posłów niezależnych staje w opozycji do wezwania EBC, który chce, aby rządy krajowe wycofywały się stopniowo ze wspierania kredytobiorców hipotecznych. Wg bankowców pomoc osobom, które kupiły domy na kredyt, ale też nowym kredytobiorcom, wyłącznie opóźnia proces obniżania inflacji.

*

Ujmując to prostymi słowami, Europejskiemu Bankowi Centralnemu obojętne jest, ile osób straci domy, ile nie będzie mogło takiego kupić, bo ważniejsze dla niego jest doprowadzenie do inflacji w wysokości 2%. EBC bardziej więc podoba się wytworzenie ogromnej ilości bezdomnych, niż podjęcie działań, które oprócz podnoszenia stóp oprocentowania, wpływać będą na obniżenie inflacji.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo by Precondo CA on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zmiana podejścia do
Porozumienie geopoli

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!