Prezydent Andrzej Duda: liczę, że w tej kadencji Sejmu uda się stworzyć koalicję polskich spraw

„Osiągnięcia dwóch ostatnich kadencji muszą być kontynuowane”.

21 milionów 966 tysięcy 891 osób! Dokładnie tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach 15 października. Frekwencja wyborcza osiągnęła ponad 74 proc. To wielka rzecz. Wielki sukces polskiej demokracji. Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję.

Prezydent w sejmowym wystąpieniu wskazał, że po 1989 roku w Polsce zaszło wiele zmian, które należy docenić i uhonorować.

Powinniśmy docenić ostatnie ponad 30 lat wolności, kiedy nareszcie możemy sami o sobie decydować. O najważniejszych dla Polski sprawach; o tym, w jakim kierunku będzie się rozwijać nasza Ojczyzna.

Andrzej Duda wezwał parlamentarzystów, zarówno tych, którzy zasiadali w Sejmie i Senacie już wcześniej, jak i tych wybranych pierwszy raz, to postępowania zgodnego z przyjętymi zwyczajami; do szacunku niezależnie od barw partyjnych:

Chciałbym z tego miejsca zaapelować do Was o to, byście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców powinno być to, że każdy klub parlamentarny ma wskazanego przez siebie reprezentanta w prezydium Sejmu. To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny!

Jak podkreślił prezydent, nie należy się spodziewać milczenia głowy państwa w razie prób likwidacji likwidacji 800+ czy podwyższenia wiek emerytalnego

Ostatnie 8 lat to był dobry czas. Osiągnięcia dwóch ostatnich kadencji muszą być kontynuowane. […] Nie zgodzę się na kwestionowanie konstytucyjnych uprawnień prezydenta. Nie zawaham się skorzystać z przysługującego mi prawa weta. Dotychczasowy obóz rządzący już się o tym przekonał.

Andrzej Duda wezwał też do szczególnej dbałości o rozwój polskiej infrastruktury transportowej i energetycznej:

Polska musi sobie stawiać kolejne ambitne cele. Takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej najdalsze zakątki Polski. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu.

https://open.spotify.com/embed/episode/1XD9vZzVv3XXywd8anNw7P?si=604fb66528434478&utm_source=oembed

Wnet.fm

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Brak przywództwa Si
Polską branżę pog