Premier weźmie udział w obchodach Niedzieli Pamięci

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minęło właśnie 35 lat od chwili, gdy Irlandzka Armia Republikańska zdetonowała bombę w Enniskillen, w hrabstwie Fermanagh w Irlandii Północnej.

W ataku bombowym zginęło wtedy łącznie 12 osób, a ponad 60 odniosło obrażenia, a wydarzenie z 1987 roku upamiętnia tablica i pomnik, pod którym od dziesięciu lat władze państwowe składają wieńce od narodu. Tak samo będzie i teraz, a na uroczystościach Niedzieli Pamięci pojawi się urzędujący premier Micheál Martin, już wcześniej zawiadamiał przez swoje służby prasowe, iż będzie kontynuatorem tej tradycji.

Atak IRA znany jest też pod nazwą bombardowania w „Poppy Day”, czyli Dzień Maku.

Imiona ofiar tego tragicznego wydarzenia z historii Irlandii upamiętnione są na tablicy wmurowanej w elewację budynku, który zastąpił zniszczoną ówcześnie halę, gdzie podłożony został ładunek wybuchowy.

Główne obchody tego wydarzenia w Republice Irlandii zaplanowane zostały jednak w Dublinie i odbędą się w katedrze Świętego Patryka.

W nabożeństwie upamiętniającym Royal British Legion Remembrance swój udział zapowiedział prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins.

Wydarzenie w Enniskillen ma upamiętniać również osoby, które straciły życie w dwóch wojnach światowych, a i zachować pamięć o 60 000 Irlandczyków z Południa i Północy, którzy zginęli w różnych konfliktach zbrojnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo Wikipedia

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dubliński port lotn
Prawa ekonomii przes
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.