Prawie wszyscy martwią się o koszty

Central Statistics Office opublikował badanie, w którym pojawiło się stwierdzenie, że 96% respondentów jest zaniepokojonych obecnymi kosztami utrzymania, a 56% jest zaniepokojonych istotnie.

Wg CSO 62% statystycznych mieszkańców Irlandii ograniczyło już wydatki na prąd i ogrzewanie, natomiast 63% odpowiedziało, iż uważa, że znalazło się obecnie w gorszej sytuacji finansowej, niż miało to miejsce rok temu. 64% respondentów jest również zdania, iż w kolejnych 12 miesiącach ich sytuacja ulegać będzie pogorszeniu, a 80% mówi, że w ostatnim roku zetknęło się ze spadkiem dochodu rozporządzalnego.

35% odpowiedziało ankieterom, że jeszcze radzą sobie pod względem finansowym, a 19% mówi, że brakuje im pieniędzy, aby pokryć wszystkie niezbędne wydatki.

Badani odpowiedzieli też, że 62% z nich ograniczyło wydatki na prąd i ogrzewanie, natomiast 51% znacznie zmniejszyła zakupy paliwa do samochodów. 54% gospodarstw domowych z przynajmniej jednym dzieckiem, ograniczyła zakupy żywności, a 53% wszystkich badanych odpowiedziało, że znacznie rzadziej chodzi do kina, teatru i na koncerty. 58% kupuje mniej ubrań, mniej wydaje na usługi fryzjerskie i kosmetyki. Konsumenci w grupie 41% ograniczyli wydatki na media, w tym na Spotify, Netflix i gazety, a 24% mniej wydaje na zakup karnetów na siłownie oraz kluby towarzyskie.

72% respondentów widzi wpływ inflacji na ich życie, wiedzą, że wynosi ponad 9%, ale określają ją na poziomie od 7 do 11 procent. 97% ankietowanych zanotowało zwiększenie tygodniowych wydatków na artykuły spożywcze, natomiast średni wzrost wyniósł 30 €, a w przypadku rodzin z dziećmi średni wzrost to 40 €.

Statystyczka w CSO Aoife O’Neill powiedziała na podstawie zebranych informacji:

– 56% respondentów ankiety CSO Pulse „Nasze życie, nasze pieniądze”, stwierdziło, że ​​są bardzo zaniepokojeni obecnymi kosztami utrzymania. Na pytanie, o co najbardziej się martwią, 76% odpowiedziało, że największe obawy budzą koszty mediów. Inne obszary, na które respondenci zwracali uwagę, spośród maksymalnie trzech możliwych do wyboru, to opieka zdrowotna (30%), brak oszczędności lub emerytury (31%), karta kredytowa lub kredyt (19%) i kredyt hipoteczny/czynsz (24%).

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Andres Siimon on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin nadrabia
New EU Deforestation