Pracownicy nie mogą się doczekać płacy wystarczającej na życie

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wypychanie przez rząd zobowiązania w zakresie płacy na utrzymanie poza okres jego kadencji jest niedopuszczalne.

Rzeczniczka ds. zatrudnienia i praw pracowniczych Marie Sherlock ostro skrytykowała ministra handlu, przedsiębiorczości i zatrudnienia Leo Varadkara za łagodne propozycje wprowadzenia w Irlandii płacy wystarczającej na utrzymanie do 2026 roku .

Senator Sherlock powiedziała:

– Tánaiste twierdzi, że do 2026 r. dąży do 60% mediany zarobków, aby płacić pracownikom pensję godną do życia. To nie idzie wystarczająco szybko. Rząd wykazuje głęboki brak zrozumienia pilności związanej z kosztami życia w kryzysie. Znajduje to odzwierciedlenie w niedopuszczalnym odroczeniu ustawodawstwa dotyczącego płacy wystarczającej na utrzymanie poza okres istnienia tego rządu. To farsa wierzyć, że robotnicy mogą czekać cztery długie lata na płacę godną do życia. Pracownicy potrzebują podwyżki płac teraz. To znowu przypadek, w którym Fine Gael idzie ze wszystkim w pół drogi i nikogo nie zadowala. Nie słyszeliśmy nic o jakichkolwiek natychmiastowych środkach, które miałyby pomóc jednemu na pięciu nisko opłacanych pracowników radzić sobie z przerażającymi i rosnącymi kosztami życia. Partia Pracy stanowczo domaga się, aby krajowa płaca minimalna (NMW) została podniesiona o co najmniej 1 euro do 11,50 euro w trybie pilnym. Ten wzrost o 9,5% jest niezbędny, jeśli pracownikom uzależnionym od krajowej płacy minimalnej ma pomóc przetrwać ogromny wzrost inflacji paliw i energii oraz duży wzrost inflacji czynszów prywatnych. Dalsza podwyżka o 1 euro w 2023 r. doprowadziłaby do 12,50 euro, a kolejny wzrost o 1 euro w 2024 r. do 13,50 euro w porównaniu z obecną stawką płacy podtrzymującej wynoszącą 12,90 euro. Taka jest polityka Partii Pracy. Jest sprawiedliwa, zrównoważona i ma sens ekonomiczny. Tánaiste mówi, że chce, aby lepsze warunki były trwałym dziedzictwem pandemii. Rzeczywistość jest taka, że ​​wszystkie jego „ustawy o prawach pracowniczych” jak dotąd nie spełniały wymagań i nie odzwierciedlały rzeczywistości pracy w Irlandii w 2022 roku. Wylądowały na brzegach potrzeb i opuściły nisko opłacanych pracowników. Ustawodawstwo dotyczące pracy elastycznej zasadniczo daje pracodawcom prawo do odmowy opcji elastycznej pracy, a te łagodne propozycje dotyczące płacy na życie nie różnią się od siebie. W zeszłym miesiącu Partia Pracy opublikowała przepisy, które mają zapewnić prawdziwą drogę do przekształcenia krajowej płacy minimalnej w płacę godną do życia i zapewnić więcej pieniędzy w kieszeniach ludzi. Zamiast sporządzać i publikować oddzielny akt prawny, Partia Pracy wzywa Tánaiste do przyspieszenia tego procesu poprzez szybkie śledzenie gotowych przepisów prawa pracy bez opóźnień.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Strajk w Ryanair pod
Rząd wyrusza na wak
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.