Powstanie irlandzki urząd ds. pandemii

Dzisiejsze posiedzenie rządu może być punktem zwrotnym na zdrowotnej mapie kraju, a ministrowie zajmą się m.in. propozycją stworzenia agencji, która zająć się ma przyszłymi zagrożeniami dla zdrowia.

Z tą inicjatywą do rządu zwróci się minister zdrowia Stephen Donnelly, a ma przedstawić plan utworzenia ciała, które prowadzić będzie prace mające na celu przygotowanie kraju na kolejną pandemię. Agencja pod patronatem rządu będzie też monitorować rozwój chorób zakaźnych na świecie, odnajdywać zagrożenia biologiczne, a podlegać ma bezpośrednio ministrowi zdrowia.

Propozycja utworzenia „urzędu ds. pandemii” jest wynikiem współpracy rządu ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), ale też innymi krajami Unii Europejskiej.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, a to odbywać się będzie na sesji wyjazdowej w hrabstwie Wicklow, spodziewana jest również informacja minister ds. mediów Catherine Martin, która przedstawić ma rozwiązania w kwestii zarządzania RTÉ i przedstawi roczne sprawozdanie z działalności narodowego nadawcy.

Premier Leo Varadkar zapyta swoich ministrów, jakie mają priorytety do wykonania w końcówce tego roku, a i ma zmobilizować ministrów, by realizowali wcześniejsze zapowiedzi.

Uruchomiony ma być również tzw. program leśny, co da dodatkowe 1,3 mld € na gospodarkę leśną w Irlandii.

Minister handlu, zatrudnienia i przedsiębiorstw Simon Coveney przedstawi rządowi notatkę dotyczącą otwarcia programu wsparcia energetycznego dla przedsiębiorstw dotkniętych cenami materiałów grzewczych w 2022 r. i jest to następstwem decyzji rządu z maja o rozszerzeniu wsparcia TBESS na przedsiębiorstwa zależne od nafty. Program wsparcia użytkowników biznesowych w zakresie nafty (BUSSK) zrekompensuje kwalifikującym się przedsiębiorstwom 50% zwiększonego kosztu nafty zakupionej do ogrzewania pomieszczeń biznesowych w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2022 r. w porównaniu ze średnią ceną detaliczną w tym samym okresie w 2021 r. Gwarantowana minimalna wypłata wynosi 500 €. O dotacje ubiegać mogą się firmy, które posiadają lokal podlegający opodatkowaniu i zakupiły co najmniej 1000 litrów nafty w kwalifikującym się okresie. Do programu kwalifikują się także pensjonaty zatwierdzone zgodnie z krajowymi ramami zapewniania jakości Fáilte Ireland. Firmy, które otrzymały już płatności z Programu Tymczasowego Wsparcia Energetycznego dla Przedsiębiorstw, mogą składać wnioski do BUSSK, a przedsiębiorstwa posiadające wiele lokali mogą składać wnioski w odniesieniu do każdego lokalu.

Rząd ma również zagwarantować, aby władze lokalne otrzymały większe fundusze z lokalnego podatku od nieruchomości (LPT) w ramach zmiany, którą minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’Brien zaprezentuje dziś rządowi. W 2024 r. podstawowe finansowanie wszystkich 31 władz lokalnych wzrośnie o co najmniej 1,5 mln euro.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Martin Sanchez on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: