Poważne zmiany w RTÉ

Dzisiaj w najwyższym kierownictwie RTÉ nastąpią poważne zmiany, które doprowadzić mają do odzyskania wiarygodności przez narodowego nadawcę, ale też znormalizować system płac w Raidió Teilifís Éireann.

Nowy dyrektor generalny RTÉ Kevin Bakhurst pojawił się w siedzibie wczesnym rankiem, a dokładnie o godzinie 7:00, co ma być wstępem do wielu zmian, jakie przechodzić będzie narodowy nadawca radiowy i telewizyjny, a jednocześnie podejmie próbę wyciągnięcia firmy z kryzysu.

Jak powiedział wcześniej premier Leo Varadkar, spodziewa się, że widział plany restrukturyzacji RTÉ, więc spodziewa się, iż narodowy nadawca odzyska utraconą renomę.

To nie wszystkie zmiany, jakie się dokonują w RTÉ, gdyż już wczoraj ze swojego stanowiska zrezygnował dyrektor ds. strategii RTÉ Rory Coveney, chociaż zaproponowano mu, pozostanie na dotychczasowej posadzie. Prywatnie Rory Coveney jest młodszym bratem ministra przedsiębiorczości Simona Coveneya.

W jednej z rozmów, jakie od tej pory przeprowadzono z Kevinem Bakhurstem, można było usłyszeć, ich chciałby on doprowadzić do wyjaśnienia wszelkich niejasności, jakie powstały w kwestiach płacowych w RTÉ, w tym związanych ze skandalem płacowym dotyczącym prezentera Ryana Tubridy.

W niedzielę nowy szef RTÉ stwierdził, że nadszedł „czas na działanie”, ale też, iż będzie pracował bardzo ciężko, by narodowy nadawca odzyskał zaufanie społeczeństwa. Bakhurst planuje też spotykać się z pracownikami RTÉ, wysłuchać ich problemów i propozycji, więc zrestrukturyzować nadawcę w taki sposób, by stał się również miejscem przyjaznym dla pracowników.

Wracając jeszcze do zmian, jakie dzisiaj mogą nastąpić, dodać trzeba, że pracę może dzisiaj stracić kilku dyrektorów poszczególnych stacji nadawczych, a wszystko w związku ze skandalem płacowym w RTÉ. Również na tym nie zakończy się restrukturyzacja w RTÉ, ponieważ nowy szef przeprowadzić ma kontrolę wszystkich wyższych stanowisk zarządzających i może zaproponować nowe osoby do kierowania antenami.

Irlandzka prasa mówi, że będzie to prawdziwe trzęsienie ziemi na najwyższych szczeblach narodowego nadawcy, co nie było widziane w RTÉ nigdy wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Fot. CC BY 2.0 James Cridland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland launches its
Król Karol III przy