Posiedzenie Dáil rozpocznie się mocnym akcentem

Dzisiaj do pracy plenarnej wracają posłowie, a już pierwsze posiedzenie irlandzkiego parlamentu zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż obrady zdominowane zostaną przez sprawy związane z kosztami życia i mieszkalnictwem.

Na dzisiaj zaplanowano też protesty przed siedzibą parlamentu i w okolicach kompleksu Leinster House, gdzie od wczorajszego wieczora rozstawia się bariery bezpieczeństwa.

Na dzisiejszym posiedzeniu parlamentu, rząd może nawoływać posłów do ostrożności w odniesieniu do oczekiwań budżetowych, ale dramatyczna sytuacja wielu gospodarstw domowych mających trudności z opłacaniem rachunków będzie głównym tematem programu tej sesji.

Ministrowie w dalszym ciągu pracują nad ukierunkowaną formą ulgi w oprocentowaniu dla osób najbardziej dotkniętych podwyżkami stóp procentowych EBC, a Dáil będzie dziś debatować nad propozycją Sinn Féin i ta partia stara się zapewnić ulgę w oprocentowaniu kredytów hipotecznych w wysokości do 1500 € rocznie, co jej zdaniem mogłoby zostać sfinansowane poprzez podwyżkę podatku bankowego.

W tym tygodniu w programie Dáil znalazło się także mieszkalnictwo, a omawiane będzie w ramach wniosku Socjaldemokratów wzywającego do corocznego dostarczania 10 000 mieszkań na wynajem po przystępnych cenach. Partia zabiega także o przywrócenie zakazu eksmisji bez winy.

Na pytania opozycji w ramach pytań do rządu odpowiadać będzie minister przedsiębiorczości i zatrudnienia Simon Coveney, gdyż premier Leo Varadkar, wicepremier Micheál Martin i dwóch innych ministrów, przebywa obecnie w Nowym Jorku na sesji ONZ.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo RTE

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Loty mogą być opó
Prezydent Higgins tw