Ponad 200 staranowanych samochodów Gardy

Minister sprawiedliwości Helen McEntee potwierdziła, że w ostatnich latach coraz częściej dochodzi do wypadków i kolizji drogowych z udziałem policyjnych samochodów, ale nie powstają one z winy funkcjonariuszy.

Do mediów dotarły informacje, że w ostatnich czterech latach, aż 201 samochodów policyjnych w Irlandii zostało staranowanych, a dochodziło do tych zdarzeń zarówno podczas kontroli, jak i w chwili ustawienia blokad na drogach. Tylko od stycznia do września tego roku kierowcy staranowali 31 policyjnych radiowozów, a minister McEntee dodaje, że to nader dziwne zjawisko, z którym należy walczyć. Minister zapowiedziała również, że kończy się właśnie tolerancja dla takich zachowań, a kierowany przez nią departament, nie będzie już łagodnie podchodził do takich zdarzeń.

To koszty dla całego społeczeństwa, dodała minister McEntee i są obrazą dla funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na ulicach.

Z ogólnej liczby 201 przypadków taranowania policyjnych aut od 2019 roku, w tym właśnie było ich 65, w 2020 było 68, a w roku ubiegłym doszło do 47 takich zdarzeń. W tym roku, co już zostało wspomniane, od początku roku do końca września kierowcy „rozjechali” 31 radiowozów.

Do jednego z głośniejszych przypadków taranowania policyjnego wozu doszło we wrześniu w Dublinie, gdzie kierowca z pełnym rozmysłem uderzał kilka razy w samochód Gardy.

Wtedy to minister McEntee podjęła decyzję, iż należy skończyć z tolerancją dla takich zachowań i wymiar sprawiedliwości powinien zając się tymi przypadkami, stosując pełną surowość przepisów.

Obecnie za staranowanie radiowozu, co uznawane jest za niebezpieczną jazdę, grozi mandat lub kara pozbawienia wolności. Ta jednak może okazać się bezwzględna, o ile taranowanie było celowe, a wtedy uznane zostanie za napaść lub groźbę napaści na funkcjonariusza państwowego.

Minister Helen McEntee:

– Uważam, że celowe taranowanie pojazdów Gardy jest sprawą niezwykle poważną. Bezpieczeństwo członków An Garda Síochána i ogółu społeczeństwa na naszych drogach ma kluczowe znaczenie. Każdy atak na funkcjonariusza An Garda Síochána jest afrontem dla naszych wartości jako społeczeństwa i nie będzie tolerowane. An Garda Síochána pełni istotną funkcję w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony naszym społecznościom i powinna być szanowana oraz wspierana za swoją służbę, nie narażając się na napaść lub krzywdę podczas wykonywania swoich obowiązków.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Zdj: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Soren Rodman

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uchodźcy będą bez
Wszystkie limity kwa