Polska nie jest demokratyczna? PE chce nadzoru nad wyborami

Pojawił się zaskakujący apel Parlamentu Europejskiego, który, co jeszcze bardziej zaskakujące, przyjęty został na wczorajszej sesji.

We wtorek Parlament Europejski przyjął uchwałę w kwestii wyborów parlamentarnych w Polsce, a w tej wysłać do naszej ojczyzny „pełnoskalową misję obserwacyjną”. Tekst rezolucji na szczęście nie jest wiążący, ale mówi o „celowych i systematycznych wysiłkach” rządu w Warszawie, który podważać ma jakoby unijne wartości. Ma to wynikać m.in. ze zmiany polskiej ordynacji wyborczej, co wzbudza niechęć i niezadowolenie unijnych urzędników.

W UE mówi się również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, który nazywany jest skrajnie prawicowym, poprzez zmiany zwiększy frekwencję wyborczą, gdyż pojawi się znacznie większa ilość lokali wyborczych, w tym na wsiach, a i zaoferuje się osobom starszym oraz niepełnosprawnym bezpłatny transport do lokali głosowania.

Również opozycja w Polsce jest przeciwna zmianom w ordynacji wyborczej, szczególnie tak blisko terminu głosowania i dokładnie tak samo, jak UE twierdzi, że ma to tylko jeden cel, więc zwiększenie frekwencji wyborczej oraz zmianę nastrojów w społeczeństwie. Jak dodają partie opozycyjne, to nic innego, jak zwiększenie ilości wyborców, którzy zwyczajowo głosują na PiS.


W rezolucji Parlamentu Europejskiego ci wezwali Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do „zorganizowania pełnowymiarowej misji obserwacji wyborów”, które odbywać się będą na jesieni. OBWE, co nie jest niczym nadzwyczajnym, regularnie monitoruje wszelkie akty wyborcze w Europie, więc i podczas nadchodzących wyborów będzie obecna w Polsce.

Europosłom nie do końca udała się ta inicjatywa, bo OBWE poinformowało już, że „oceniono krajobraz wyborczy w Polsce”, co doprowadziło do wniosku, iż misja obserwacyjna będzie, jednak „ograniczona”, a i tak spełniać będzie warunki przewidziane prawem i będzie też odpowiedzią na postulat PE.

W raporcie Biura ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), czytamy:

– Chociaż misja odwiedziłaby ograniczoną liczbę lokali wyborczych w dniu wyborów, nie przewiduje się kompleksowej i systematycznej obserwacji przebiegu wyborów.

Rezolucję skierowaną do OBWE przyjęto 472 głosami, przeciwko było 136 członków PE, a do jej uchylenia wzywały polskie władze.

Bogdan Feręc

Źr: Euronews

Photo by Komarov Egor 🇺🇦 on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gdyby nie było poli
Nowy szpital położ