Podatek USC ma być obniżony

Tymczasowy podatek Universal Social Charge (USC), który miał być już dawno zniesiony, a wprowadzony został podczas poprzedniego kryzysu finansowego przez rząd Fine Gael i Partię Pracy, może doczekać się pewnej, a niewielkiej modyfikacji w przyszłorocznym budżecie.

Aktualnie stawka USC wynosi dla dochodów od 22 920 € do 70 044 € 4,5%, a od stycznia, jako wsparcie dla pracowników zastosowana ma być stawka w wysokości 4%. Oznacza to, że średnio płatnicy PAYE zyskają 235,62 € rocznie, jak wynika z wyliczeń Departamentu Finansów.

O możliwości obniżenia podatku USC mówi minister finansów Michael McGrath, jednak do tej pory nie ma zapewnienia, iż tak się stanie, a jest to propozycja budżetowa, która będzie omawiana na posiedzeniach rządu w kwestii budżetowej.

Mówi się jednak, iż ta obniżka może stać się jedną z najważniejszych propozycji koalicji rządzącej, by w październiku dać społeczeństwu namiastkę działań na jego rzecz. Uważa się też, że obniżenie USC będzie miało największy wpływ na osoby o najniższych dochodach i wraz z innymi obniżkami proponowanymi przez ten rząd, przyczyni się do pozostawienia w kieszeniach mieszkańców Irlandii znacznie większych kwot. Sugeruje się, że część osób w kraju może zyskać na wszystkich obniżkach, jakie pojawią się w ustawie budżetowej 2024 nawet 1000 € rocznie, jednak może to być pochłonięte przez wysoką inflację, czego Departament Finansów już nie dodaje.

Fine Gael chce podnieść próg odcięcia standardowej stawki podatku powyżej 40 000 € rocznie dla osób samotnych, tak aby mniej osób osiągnęło najwyższą stawkę podatku, a wszyscy pracownicy PAYE będą płacić wówczas mniej.

Rządowy pakiet wydatków o wartości 6,4 miliarda € obejmuje 5,2 miliarda € nowych wydatków w obszarze opieki społecznej oraz obniżki podatków zaplanowane na 1,15 miliarda €. Jednak jednorazowe działania mogłyby wynieść 5 miliardów €, zwiększając ogólną wagę budżetu do równowartości ubiegłorocznego pakietu wynoszącego 11,4 miliarda €.

Sugeruje się również, że w przyszłorocznym budżecie mieszkańcy Irlandii otrzymają przynajmniej jeden jesienny kredyt energetyczny o wartości 200 € brutto, a i z możliwością kolejnego wsparcia w okresie zimowym w roku przyszłym.

Rząd planuje też w kolejnym budżecie podnieść emerytury państwowe, a i zwiększyć poziom dofinansowania w zakresie dodatków paliwowych, co będzie wsparciem dla osób starszych i samotnych.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Ibrahim Boran on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Czy będzie dziesią
Nakaz noszenia masek