Nakaz noszenia masek raczej nie wróci

W Europie coraz częściej mówi się o powrocie pandemii Covid-19 tej jesieni, a i teoretycy spiskowi snują swoje wizje powrotu wielu ograniczeń, jakie wkrótce miałyby się pojawić.

W tej sprawie wypowiedział się premier Leo Varadkar, który stwierdził, że prawny nakaz noszenia masek na twarz prawdopodobnie nie powróci, pomimo pojawiania się nowych wariantów Covid. Ta perspektywa jest bardzo mało prawdopodobna, dodał szef gabinetu, chociaż część osób w Irlandii sama zaczęła nakładać maski w obawie przed zakażeniem.

Obecnie problem stanowić ma szczep Pirola, który w Wielkiej Brytanii przyczynił się do wzrostu zakażeń i znacznie większej ilości osób w szpitalach, a władze medyczne Irlandii dodają, że ten szczep prawdopodobnie jest już u nas, jednak nie podają żadnych szczegółów.

Premiera zapytano, czy jesienią wejdzie w życie nakaz noszenia masek na twarzach, a wówczas Leo Varadkar stwierdził:

– Myślę, że jest to bardzo mało prawdopodobne. Jesteśmy w zupełnie innej fazie, jeśli chodzi o radzenie sobie z Covidem. To wirus, który będzie z nami na zawsze. Będą fale Covid, tak jak fale grypy – i chociaż w pewnych okolicznościach ludziom można zalecić noszenie masek, z pewnością, jeśli mają objawy lub dopiero wracają do zdrowia, nie sądzę, aby z powrotem pojawił się nakaz prawny.

Naukowcy dodają natomiast, że powinniśmy się szczepić przeciwko Covid-19, co pomoże w złagodzeniu przebiegu choroby, a osoby z grup podwyższonego ryzyka może uchronić przed poważniejszymi skutkami zakażenia.

Leo Varadkar powiedział również, że irlandzkie szpitale będą w stanie poradzić sobie nawet ze wzrostem covidowych zachorowań w porze jesiennej i zimowej, gdyż poziom finansowania służby zdrowia jest znacznie wyższy.

Leo Varakdar:

– Nie tak dawno temu byłem ministrem zdrowia i wydawaliśmy wówczas 14 miliardów euro rocznie, a w tym roku wygląda to na 24 miliardy euro. Nigdy nie mieliśmy lepiej finansowanej służby zdrowia, nigdy nie mieliśmy w służbie zdrowia większej liczby pracowników pierwszej linii, w tym pielęgniarek, lekarzy, dentystów i terapeutów. Pomimo przewidywań dotyczących ponownego w tym roku nadmiernych wydatków w sektorze szpitali do leczenia ostrych przypadków, istniały wszelkie podstawy, aby sądzić, że tej zimy sytuację uda się opanować.

Nie należy spodziewać się również powrotu innych ograniczeń znanych z pandemii, gdyż rząd Republiki Irlandii traktuje obecnie Covid-19, jako typowy zespół chorobowy. Pojawiać się mogą natomiast zalecenia, ale bez formy wymogu prawnego.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Maxime on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Podatek USC ma być
Trzeba będzie ustaw