Kto stworzył Księgę Guinnessa?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Księga Rekordów Guinnessa powstała w Irlandii, na co może wskazywać nazwa, chociaż od początku swojego istnienia do chwili obecnej wydawana jest w Wielkiej Brytanii.

Jej założycielem był w uproszczeniu browar Guinnessa w Dublinie, największy obecnie na świcie, w jakim produkuje się stouta, czyli ciemne piwo górnej fermentacji. Historia Księgi datuje się na 1951 rok, chociaż pierwsze wydanie pojawiło się dopiero cztery lata później. Ważne w całej historii jest również, że gdyby nie spadek, Sir Arthur Guinness, nigdy nie założyłby browaru, ani nie byłoby Księgi Rekordów Guinnessa.

Arthur Guinness urodził się 24 września 1725 roku w Celbridge w Irlandii i jest to miejscowość położona niedaleko Dublina, by następnie podjąć pracę dla arcybiskupa Cashel Arthura Price’a. Podczas swojej pracy warzył m.in. piwo dla robotników, a był też lubiany przez arcybiskupa, który wynagrodził mu to po swojej śmierci spadkiem w wysokości 100 funtów szterlingów. Młody, bo zaledwie 31-letni Guinness nie roztrwonił pieniędzy, a w 1756 roku bierze w dzierżawę niewielki browar w Leixlip, by po kolejnych trzech latach zrobić interes życia. Właśnie w 1759 roku za kwotę 45 £ rocznie podpisuje umowę na 9000 lat, która obejmuje dzierżawę podupadającego browaru St. James’s Gate.

Co również jest irlandzką ciekawostką, słynny obecnie na całym świecie ciemnobrązowy napój, nie ma wielu zwolenników, jednak z czasem zyskuje na popularności na całej wyspie, by w latach kolejnych podbić Europę i Amerykę.

Przez te wszystkie lata od wykupienia St. James’s Gate Brewery wciąż się rozwija, a w latach pięćdziesiątych XX wieku o piwie Guinness, wie już prawie cały świat. Wówczas, bo właśnie w 1951 roku, dyrektor browaru, który bawił na polowaniu w hrabstwie Wexford, rozpoczął intensywną rozmową na temat polowań i ptaków, a to wtedy podjęto próbę ustalenia, który z nich jest najszybszym z europejskich ptaków łownych. Dyrektor Sir Hugh Beaver nie poprzestał na tym, gdyż jako zapalony myśliwy, wielokrotnie wdawał się w podobne spory, a brak możliwości dojścia do konsensusu zaowocował pomysłem stworzenia specjalnej księgi, gdzie zapisywane będą odpowiedzi na tego typu pytania. Kiedy księga zaczęła się tworzyć, wpisywano do niej najdziwniejsze rzeczy, a i stała się ona popularna w Irlandii.

Następnie do księgi zaczęły trafiać odpowiedzi na pytania, jakie Sir Beaver uzyskiwał w irlandzkich pubach. Z czasem w księdze zaczęto umieszczać również rekordy, jakie podochoceni Guinnessem bywalcy pubów osiągali w różnych dziedzinach, głównie w rolnictwie, ale liczyła się też siła mięśni.

Kiedy księga zaczęła być już znana, pojawiła się myśl, że tę można wydać w formie drukowanej, a stało się to za sprawą lekkoatlety Christophera Chatway’a, pracującego wtedy w londyńskim Browarze Guinnessa w Park Royal. To właśnie on wyszukał wydawców, a znalazł ich wśród swoich kolegów sportowców. Byli to bracia McWhiter, którzy uznali, że dobrze będzie założyć wydawnictwo, a to pojawiło się przy Fleet Street w Londynie. Ważne jest również, że wydawnictwo McWhiterów otrzymało zgodę i błogosławieństwo dyrektora St. James’s Gate na wydanie Księgi Rekordów Guinnessa, bo pod taką nazwą miała być drukowana.

Pierwsze wydanie pojawiło się w sprzedaży 27 sierpnia 1955 roku, a zawierało prawie 200 stron. Istotne jest również, że po kilku miesiącach Księga staje się bestsellerem i włączono ją w poczet najlepiej sprzedających się wydawnictw książkowych w Wielkiej Brytanii. 

Od tego czasu historia Księgi Rekordów Guinnessa lub Księgi Światowych Rekordów Guinnessa, bo pod tą nazwą też była wydawana, zaczyna nabierać tempa i jej publikacje pojawiają się corocznie. Księga kolportowana zaczyna być na cały świat, gdzie również zyskuje popularność, a nawet tworzone są Koła Księgi Rekordów Guinnessa, które przesyłają udokumentowane rekordy do Londynu, by można je było wypuścić drukiem i powiadomić o tym mieszkańców globu.

Obecnie Księga Rekordów Guinnessa ma swoją główną siedzibę w Londynie, a biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach i Japonii.

Do tej pory w zasobach Księgi Rekordów Guinnessa znajduje się kilkadziesiąt tysięcy rekordów, które są stale aktualizowane, a także przybywają cały czas nowe kategorie. W Księdze Rekordów Guinnessa, która pojawia się w księgarniach każdego roku, znaleźć można jedynie część z osiągnięć, jakie miały miejsce w poprzednich 12 miesiącach, a pełna baza dostępna jest teraz na stronach internetowych.

Od chwili pierwszego wydania do dzisiaj, Księga sprzedana została w ponad 100-milionowym nakładzie i rozprowadzana jest w ponad 100 krajach, a tłumaczona na 37 języków. Wydawcy mówią, że obecnie na świecie, niewiele wydawnictw może poszczycić się takimi wynikami, co oznacza, że Księga Rekordów Guinnessa, jest jedną z najlepiej sprzedających się każdego roku książek.

Polska edycja ukazała się pierwszy raz w 1989 roku, a pod nazwą „Księga Rekordów Guinnessa 1990”i miała 295 stron. Ostatni raz w Polsce Księgę Rekordów Guinnessa wydano w 2010 roku i nosiła tytuł „Księga Rekordów Guinnessa 2011”.

Bogdan Feręc

Źr. Guinness Book of Records

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przechodzenie na cze
Alternatywa dla lotn

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!