Trzeba będzie ustawić więcej namiotów dla uchodźców

Premier Varadkar powiedział, iż nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale tej zimy prawdopodobnie trzeba będzie ustawić znacznie więcej namiotów dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Szef rządu zapewniał również, że zakwaterowanie w namiotach traktowane jest przez jego gabinet, jako tymczasowe i ma trwać kilka tygodni, więc być zakwaterowaniem przejściowym.

Leo Varadkar powiedział:

– To nie potrwa dłużej niż kilka tygodni i po tym czasie będziemy mogli znaleźć dla ludzi zakwaterowanie. Jednak będą chwile, kiedy będziemy musieli skorzystać z namiotów. Zimą nie jest to idealne rozwiązanie i nikt nie chce tego robić, ale prawda jest taka, że ​​do naszego kraju przybywa ogromna liczba osób z Ukrainy i innych części świata i mamy obowiązek zapewnić im schronienie. Namioty nie są rozwiązaniem, jakiego oczekiwaliśmy, ale czasami były używane i konieczne może być ponowne użycie.

Powodem zakwaterowania dużej ilości uchodźców ukraińskich w namiotach stała się utrata przez rząd ok. 3000 miejsc, jakie przywrócone zostały do użytku studentom, ale też rezygnacji hoteli oraz pensjonatów ze współpracy w tym zakresie z rządem.

Taoiseach dodał, że obecnie do kraju przybywa ok. 600 uchodźców wojennych z Ukrainy tygodniowo i trzeba sobie z tym jakoś poradzić.

Problemem wg premiera jest też ilość pustostanów na wyspie, które mogłyby trafić na rynek najmu lokatorskiego, a jak wyraził się Leo Varadkar, podniesienie podatku od wolnych domów, może odwrócić całą sytuację.

Leo Varadkar:

– Idea podatku od pustych domów polega zasadniczo na nałożeniu podatku na domy, które są puste bez ważnego powodu. Mamy kryzys mieszkaniowy i nie powinno być tak, że mieszkania pozostają puste w obszarach, w których istnieje popyt na mieszkania przez dłuższy czas. To nowy podatek. Zostało to uregulowane w przepisach i wkrótce wejdzie w życie, i będziemy musieli zobaczyć, jak to będzie działać. Jak powiedzieliśmy na początku, stawka wynosi obecnie trzykrotność lokalnego podatku od nieruchomości (LPT) obciążającego dom. Jesteśmy otwarci na jej zwiększenie w przyszłości, ale potrzebny jest czas, aby zobaczyć, jak to działa.

Premier Varadkar przyznaje, że podatek od wolnych domów nie jest rozwiązaniem problemu mieszkaniowego wyspy, ale może pomóc w przywracaniu pustych domów do użytku.

Wracając do kwestii zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy, premier potwierdził, że do tej pory oddano tylko 64 domy modułowe dla Ukraińców, chociaż miało ich być już ponad 700. Leo Varadkar dodał jednak, iż spodziewa się, że setki takich domów pojawi się w najbliższych miesiącach.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Johnny Such on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Nakaz noszenia masek
Beatyfikacja rodziny