Płace w Irlandii wprowadzają w błąd

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia Oireachtas pojawią się przedstawiciele Irlandzkiego Kongresu Związków Zawodowych, a ci poinformują członków Komisji o niedoskonałości irlandzkiego systemu płac minimalnych.

Z całą pewnością posłowie i senatorowie dowiedzą się, że Irlandią ma jedną z najwyższych stawek płacy minimalnej, ale dr Laura Bambrick z ICTU ma stwierdzić, że „jest to mylące”. Wynikać ma to z faktu, że Irlandia jest jednym z najdroższych państw w Unii Europejskiej, a takim była już przed kolosalnymi wzrostami inflacyjnymi, więc płace minimalne nie nadążały za wzrostem cen.

Z zapowiedzi i wcześniejszych opinii wynika, że dr Laura Bambrick powie:

– Kiedy weźmie się pod uwagę siłę nabywczą pracowników otrzymujących płacę minimalną, Irlandia spada z drugiego na siódme miejsce w rankingu i zostaje za naszymi bogatymi odpowiednikami z UE.

Komisja ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia Oireachtas prowadzić będzie dzisiaj również wysłuchania innych stron w zakresie kosztów utrzymania, płacy minimalnej oraz wysłucha zaleceń Komisji ds. Niskich Płac, co może wiązać się z przedstawieniem posłom i senatorom raportu, który przyczyni się do zmian prawa pracy i płacy minimalnej.

Nie należy się jednak spodziewać, że od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna wzrośnie powyżej 11,30 € na godzinę, bo wicepremier i minister przedsiębiorczości, handlu oraz zatrudnienia Leo Varadkar powiedział, iż rząd zgodził się już, aby płaca minimalna od przyszłego roku podniosła się właśnie do 11,30 € za godzinę pracy.

Jak mówił dalej Leo Varadkar, będzie to wzrost płacy minimalnej o 80 centów, więc wcześniej niespotykany, a będzie to też znaczny wzrost płacy w stosunku do stawki obowiązującej obecnie, która wynosi 10,50 € na godzinę. Tánaiste Varadkar powiedział jednocześnie, że gabinet przyjął wyższą kwotę podwyżki, niż proponowana przez Low Pay Commission, gdyż tzw. płacę zapewniającą utrzymanie w Irlandii wyznaczono na 13,10 € za godzinę pracy.

Rząd planuje również wprowadzenie płacy wystarczającej na utrzymanie w Irlandii stopniowo, ale do 2026 roku, ma już obowiązywać w pełnej skali. Wtedy też będzie obowiązkiem prawnym w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image by Alexa from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Trwa kryzys w Rogu A
Irlandia pierwsza na

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!